Eutanazie je čím dál menším tabu. Nizozemská klinika zaznamenala rekordní zájem

Jediné nizozemské klinice specializující se na poradenství o eutanazii loni meziročně stoupla poptávka o více než pětinu, když pracoviště obdrželo 3122 žádostí o spolupráci. O statistikách Expertisecentrum Euthanasie sídlícího v Haagu dnes informovala agentura AFP. Eutanazie je v Nizozemsku legální od roku 2002, země tehdy usmrcování pacientů na jejich žádost povolila jako první na světě.

Specializovaná klinika v Haagu začala fungovat o deset let později. Poskytuje poradenství lékařům, kteří asistují žadatelům o eutanazii, nebo i přímo pacientům, pakliže jim z jakéhokoli důvodu nepomohli jejich lékaři. Dosud prý nikdy nezaznamenala tolik žádostí o své služby jako v minulém roce. Oproti roku 2018 stoupl zájem o 22 procent.

Vedení kliniky hovoří o "mnohem vyšší" poptávce, než jakou předvídalo. "Každý pracovní den za námi přijde 13 lidí, kteří říkají: 'Pomozte mi, takhle už dál nemůžu'," cituje AFP prohlášení ředitele Expertisecentrum Euthanasie Stevena Pleitera.

Nárůst zájmu lze podle kliniky vysvětlit stárnutím obyvatelstva, jakož i tím, že eutanazie je čím dál menším tabu a dochází k její "demokratizaci". Haagské centrum naznačuje, že se chce vývoji přizpůsobit přijetím nových lékařů, psychiatrů a pečovatelů.

Ve většině zemí světa nicméně eutanazie zůstává nezákonná. Nizozemsko ji legalizovalo jako první, a to zákonem, který vstoupil v platnost v dubnu 2002. V Evropě se později přidaly Belgie a Lucembursko. V Česku se eutanazie trestá jako vražda, asistovaná sebevražda je trestná pro asistujícího jako účast na sebevraždě, za niž hrozí několik let vězení.

Nejaktuálnější dostupná čísla tamního ministerstva zdravotnictví ukazují, že v roce 2018 eutanazii v Nizozemsku podstoupilo 6126 lidí. Šlo o čtyři procenta všech, co ten rok v zemi zemřeli, 12 procent z uvedeného počtu pak spolupracovalo s Expertisecentrum Euthanasie.

Podmínky pro poskytnutí eutanazie jsou v Nizozemsku jasně a poměrně přísně definované. Mimo jiné musí dva lékaři potvrdit, že u pacienta neexistuje naděje na zlepšení zdravotního stavu a že nesnesitelně trpí.

Související

těhotenství

Většina Čechů podporuje svobodu rozhodování o interrupcích i eutanazii

Stále více české populace se staví proaktivně ke svobodě rozhodování v otázkách interrupcí a eutanazie, a tento podíl stoupá. Například téměř čtyři pětiny obyvatel podporují právo žen na svobodné rozhodování o umělém přerušení těhotenství, což je nejvyšší podíl od roku 1990. Tyto zjištění vyplynuly z průzkumu provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). 

Více souvisejících

eutanazie Nizozemí lékaři pacienti

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 15 minutami

před 15 minutami

před 48 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy