Evakuace cizinců z Wu-chanu: Odstartuje první letadlo. Budou na palubě i Češi?

První let, kterým budou evakuováni francouzští občané z čínského Wu-chanu, se pravděpodobně uskuteční ve čtvrtek. Podle agentury Reuters to dnes řekl státní tajemník zodpovědný za dopravu Jean-Baptiste Djebbari. Z města Wu-chan se šíří nový typ koronaviru, na který už v Číně zemřelo 106 lidí a na 4500 se jím nakazilo. Ve Wu-chanu pobývají i čtyři Češi a premiér Andrej Babiš v pondělí uvedl, že Česko jedná o pomoci s evakuací dvou z nich právě s Francií.

Letadla, ilustrační foto
doporučujeme

"První letadlo určené k repatriaci (Francouzů) odstartuje zítra z Paříže a s největší pravděpodobností se ve čtvrtek vrátí zpátky s lidmi..., kteří nemají žádné symptomy (nákazy)," prohlásil dnes Djebbari.

"Tito lidé budou dáni do karantény. Poté bude, v zatím neupřesněném termínu, vypraven druhý let pro lidi, u nichž byly zaznamenány příznaky choroby a kteří by tudíž mohli být přenašeči viru. Po příletu do Paříže o ně bude náležitě postaráno," dodal.

Nový virus, označovaný jako 2019-nCoV, podle lékařů vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním). Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.

V pondělí náměstek francouzského ministra zahraničí Jean-Baptiste Lemoyne prohlásil, že na palubě francouzských evakuačních letadel bude i několik občanů jiných evropských zemí. Detaily o jejich národnosti ale nesdělil. Premiér Babiš v pondělí uvedl, že Česko právě s Francií jedná o evakuaci dvou českých studentů z Wu-chanu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Ryanairu: Pilot letu, který byl odkloněn do Minsku, neměl na výběr

15.06.2021 19:23 Pilotovi letu společnosti Ryanair, který byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své…

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama