Evropa nadále zpřísňuje proticovidová opatření, pandemie nepolevuje ani v Americe

Některé evropské státy včetně Polska, Česka či Německa dnes opět ohlásily nejvyšší denní přírůstky infikovaných koronavirem od propuknutí nákazy. Vlády na starém kontinentu ve světle zhoršující se situace zvažují přísnější režim; Francii podle agentury Reuters zavede celostátní karanténu a Německo podle médií čeká uzavření restaurací či omezení shromažďování.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

V boji s covidem-19 by členské státy EU měly postupovat společně, doporučila dnes Evropská komise. Pandemie nepolevuje ani ve Spojených státech, kde se za posledních sedm dní nakazilo téměř půl milionu lidí.

Koronavirem SARS-CoV-2 se od konce loňského roku, kdy se tento typ viru poprvé prokázal v Číně, celosvětově nakazilo už přes 44 milionů lidí, uvádí americká Univerzita Johnse Hopkinse. Bezmála 1,2 milionu jich na komplikace spojené s onemocněním covid-19 zemřelo.

Země Evropské unie by měly přikročit k vzájemnému uznávání covidových testů a začít využívat antigenové rychlotesty, aby zajistily průchodnost vnitřních hranic, navrhla dnes Evropská komise. Státy mají podle nezávazných doporučení zajistit propojitelnost svých trasovacích aplikací či lépe komunikovat se svými občany o prospěšnosti vakcín, jejichž společný nákup chce komise dále rozšířit, i zavedených opatření. V některých zemí sílí nálady proti restrikcím. V úterý večer například pokračovaly protesty proti vládním nařízením v Římě.

V Polsku za poslední den přibylo 18.820 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce od začátku pandemie; zemřelo 236 pacientů, což je také nejvíce během jediného dne. Dosud nejvyšší bilanci zaznamenalo i Německo, které za poslední den hlásí 14.964 potvrzených případů. I tak má ovšem země méně nově nakažených než osmkrát menší Česko, kde testy za úterý potvrdily 15.663 pozitivních vzorků. Nová bilance tak o 400 překonala tu nejvyšší zaznamenanou z minulého pátku.

Německá média informovala, že kancléřka Angela Merkelová při dnešním jednání s premiéry spolkových zemí navrhne mimo jiné uzavření barů a restaurací či divadel a sportovišť a setkání více než dvou lidí. Francie podle zdrojů Reuters tento týden chystá vyhlásit celostátní karanténu. Lidé budou muset zůstat doma s výjimkou cest do práce nebo kvůli zajištění životních potřeb a sportu. Slovenská vláda dnes podle očekávání do 8. listopadu prodloužila faktický zákaz vycházení, který se netýká lidí s negativním testem.

V Rusku s covidem-19 za uplynulý den zemřelo 347 lidí, což je v zemi zatím nejhorší bilance od začátku koronavirové pandemie. Nejvyšší přírůstek úmrtí dnes oznámily také úřady na Ukrajině, kde za 24 hodin zemřelo 165 infikovaných, a v Íránu. Tato pandemií nejhůře zasažená země Blízkého východu ohlásila 415 úmrtí pacientů nakažených koronavirem.

Téměř půl milionu lidí se za posledních sedm dní nakazilo koronavirem ve Spojených státech, uvedla na základě svých statistik agentura Reuters. Rekordní nárůsty v zemi, která se připravuje na prezidentské volby, nyní zaznamenává především Středozápad. V sousedním Mexiku počet nakažených od začátku epidemie překonal hranici 900.000.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Slovensku byl zadržen policejní exprezident Lučanský. Bral úplatky a…

03.12.2020 17:01 Aktualizováno Kriminalisté na Slovensku dnes zadrželi bývalého šéfa slovenské policie Milana Lučanského, kterého…

Fake news ohrožují demokracii. EU bude efektivněji postihovat šíření…

03.12.2020 16:03 Aktualizováno Evropská unie bude účinněji postihovat záměrné šíření dezinformací, které může ohrožovat fungování…

Zvrat v případu: Podezření, že Švédka desítky let věznila syna, se…

03.12.2020 14:13 Švédská prokuratura uzavře vyšetřování, které tento týden zahájila kvůli podezření, že…

Itálie na Vánoce omezí možnost pohybu, Řecko prodlouží celostátní karanténu

03.12.2020 14:09 Aktualizováno Itálie kvůli koronaviru přes vánoční svátky podstatně omezí možnost pohybu a zakáže lidem cestovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama