Evropa nemůže čekat zásadní obrat ve vztazích s USA, soudí významný německý politik

Evropa nemůže očekávat, že Spojené státy pod vedením nově zvoleného prezidenta Joea Bidena provedou obrat o 180 stupňů, vzájemná transatlantická vyjednávání by ale mohla být jednodušší. Dnes to v rozhovoru se zahraničními novináři prohlásil šéf poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Ralph Brinkhaus.

"Vidíme v tom nové šance," řekl Brinkhaus o nadcházející výměně v Bílém domě, kde republikána Donalda Trumpa v lednu nahradí demokrat Biden. Brinkhaus zároveň upozornil, že žádný razantní obrat ve prospěch Evropy nelze očekávat. "Jsme realisté. Mnoho se toho nezmění, protože postoje, které zastával Trump, je možné vidět i za (předchozích prezidentů Baracka) Obamy a (George) Bushe," řekl.

Brinkhaus také poukázal na to, že Spojené státy se stále více soustředí na asijsko-tichomořský region a o to méně hledí na Evropu. Evropa podle něj již musí dospět a více se o zahraniční politiku starat sama. "Nejde o německou roli, ale o roli evropskou. Musíme opravdu sjednotit evropskou zahraniční politiku, a to je úkolem předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové," uvedl.

Trump evropským spojencům z NATO opakovaně vytýkal, že neodvádějí na armádu dohodnutá dvě procenta HDP. Alianční státy se domluvily, že této hranice dosáhnou do roku 2024, Trump ale žádal rychlejší zvyšování obranného rozpočtu. Podle Brinkhause není pravda, že by německé investice byly malé. "Platíme přes 1,5 procenta, vkládáme do bundeswehru hodně peněz a Německo patří k zemím, které na zahraniční mise vysílají hodně vojáků," řekl.

Zda se Německo dostane do roku 2024, jak státy NATO slíbily, na zmíněná dvě procenta výkonu ekonomiky, ovšem není jisté. Berlín totiž ještě loni hovořil o tom, že této mety dosáhne až počátkem 30. let.

Podmínku dvou procent neplní většina států NATO včetně Česka. V příštím roce by ČR do zbrojení mohla investovat 1,46 procenta HDP. Podle zářijového prohlášení ministryně financí Aleny Schillerové se ale země ani přes zvyšování výdajů ke dvou procentům do roku 2024 nedostane.

Související

Více souvisejících

Německo Joe Biden USA (Spojené státy americké) EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 7 hodinami

včera

včera

Vyhořelá katedrála Notre-Dame se otevře návštěvníkům ještě letos, tvrdí Paříž

Pařížská katedrála Notre-Dame, která byla v roce 2019 postižena ničivým požárem, má být opět otevřena pro návštěvníky 8. prosince. Uvedl to Philippe Jost, výkonný ředitel vládní agentury, která dohlíží na rekonstrukci katedrály. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy