Evropa pandemii zvládla a vyšla z ní posílená, zní uznání z USA

NÁZOR - Evropští politici učinili, co bylo nezbytné pro zvládnutí koronaviru, deklaruje editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník dodává, že nyní poskytli i finance na ekonomické zotavení.

Karta se obrátila

Američtí politici se dlouhá léta vysmívali Evropské unii coby dysfunkční, polovičaté federaci, která přijala společnou měnu, ale nikoliv opatření nezbytná k jejímu udržení, poukazuje washingtonský deník. Dodává, že dle tohoto pohledu se také potenciální "Spojené státy evropské" nedokázaly semknout okolo schopných lídrů.

"Na počátku koronavirové pandemie se tato stará kritika jevila jako trefná," pokračuje prestižní server. Připomíná, že Itálie, Španělsko i další země se potýkaly s virem, zatímco jejich vrcholní politici si zuřivě vyměňovali vzájemná obvinění.

O pět měsíců později se ale karta obrátila a země EU, kterým se v zásadě podařilo potlačit nákazu nemocí covid-19, se vracejí ke stavu připomínajícího normální život, když znovu otevírají školy, obchody a podniky, deklaruje editorial. Zdůrazňuje, že minulý týden pak evropští lídři schválili přelomový finanční balík v hodnotě více než 1,8 bilionu eur, který obsahuje i 750 miliard eur ve formě zotavovacích půjček a grantů financovaných společnými evropskými dluhopisy. Podle vlivného deníku jde o přelomový krok směrem k integrovanější unii.

Mezitím Evropská unie uzavřela své hranice pro cestující ze Spojených států, kde se koronavirus šíří nekontrolovaně, zatímco Kongres váhá s prodloužením programu podpory v nezaměstnanosti, který brzy vyprší, nastiňuje Washington Post. Podotýká, že rozdíl mezi situací na obou stranách Atlantiku ukazuje statistika denních úmrtí na covid-19 - zatímco v 27 zemích EU na konci minulého týdne umíralo průměrně 81 lidí denně, ve Spojených státech toto číslo přesáhlo 900.     

"Tento rozdíl má mnoho příčin, včetně odlišností v americké a evropské demografii a tamním zdravotnictví," pokračuje renomovaný deník. Za nejpatrnější ale označuje kvalitu politického vedení. Připomíná, že Evropu semnuli dva centrističtí politici, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron, kteří přijali rozsáhlá opatření pro zvládnutí epidemie ve svých zemích a následně společně pracovali na sestavení a prosazení průlomové finanční pomoci.

Ochota k nepopulárním opatřením se vyplatila

Itálii a Španělsko sice zastihl koronavirus nepřipravené a silně s nimi otřásl, přesto se obě země vyvarovaly chyb některých amerických států, upozorňuje vlivný server. Konstatuje, že italské a španělské úřady vyhlásily karanténu, která byla dostatečně důsledná a dlouhá, aby se nákaza snížila na kontrolovatelnou úroveň.

Nyní do Itálie a Španělska zamíří velká část zvláštních grantů a půjček pro ekonomické zotavení, které bude v následujících letech rozdělovat Evropská komise, konstatuje Washington Post. Dodává, že Merkelová, která změnila dlouhodobé německé negativní stanovisko k vydávání společných evropských dluhopisů, si správně uvědomila, že nečinnost by mohla vést ke zhroucení italských financí a možná i k rozpadu samotné EU.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Na druhou stranu renomovaný server naznačuje, že přirovnávání plánu schváleného na posledním evropském summitu k "Hamiltonovskému momentu", který odkazuje na zastřešení dluhů jednotlivých amerických států federální vládou v roce 1790, je přehnané.

"Jde o jednorázovou dohodu, která se nevztahuje na dluhy, které momentálně jednotlivé země mají," upozorňuje editorial. Podotýká, že k překonání tuhého odporu některých států museli evropští lídři učinit několik bolestivých kompromisů, například opustit od podmínění půjček dodržováním principů právního státu v zemích jako Maďarsko a Polsko. Dohodu navíc musí schválit zastupitelské sbory členských zemí, stejně jako Evropský parlament, což může být ošidné, varuje washingtonský server.

Evropu může stále zasáhnout druhá vlna nákazy a ekonomické zotavení bude obtížné, pokud se neobjeví vakcína či účinný lék, obává se americký deník. Zdůrazňuje, že krize ovšem EU posílila, především díky zodpovědným politikům, kteří byli ochotni učinit těžká rozhodnutí a zavést nepopulární opatření, což se naneštěstí nedá říci o jejich protějšcích ve Spojených státech.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 9 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

Rusové dál spojují Ukrajince s terorem u Moskvy. Nesmyslná propaganda, zní z Bílého domu

Rusové ve čtvrtek prohlásili, že pachatelé teroristického útoku v koncertní síni Crocus City Hall u Moskvy dostali finanční podporu z Ukrajiny, přičemž mělo dojít k zadržení osoby podezřelé z toho, že pomáhala s financováním teroristů. Bílý dům označil vyjádření ruských představitelů za nesmyslnou propagandu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy