Evropa se 17. listopadu rozsvítí v barvách české trikolory

U příležitosti 30. výročí sametové revoluce se některé evropské monumenty rozsvítí 17. listopadu v barvách české a slovenské trikolory. Půjde především o města ve státech bývalého východního bloku, připojí se ale také třeba Lisabon. S iniciativou přišli pražští studenti ze spolku Díky, že můžem, který stojí za oslavami sametové revoluce na Národní třídě. Organizátoři to dnes sdělili ČTK v tiskové zprávě.

Přidejte svůj názor

Vlajky
doporučujeme

"Chceme jednoduchým společným gestem připomenout a oslavit všechna výročí pádu komunismu v zemích bývalého východního bloku," uvedl Daniel Peřina ze spolku Díky, že můžem. Významné objekty evropských měst se tak postupně rozsvěcí na všechna letošní výročí pádu komunismu do barev státu, který právě oslavuje.

Poprvé se pražské a brněnské monumenty rozsvítily do červenobílé 4. června k výročí prvních svobodných voleb v Polsku. K následujícím výročím se postupně přidávala další evropská města. K výročí takzvaného baltského řetězu se monumenty 23. srpna rozsvítily do barev Litvy, Lotyšska a Estonska, 23. října do barev Maďarska a minulý týden 9. a 10. listopadu do národních barev Německa a Bulharska.

V neděli 17. listopadu bude česká a slovenská trikolora svítit na lisabonském památníku Padrao dos Descobrimentos, televizním vysílači v maďarském městě Pécs, radnici v lotyšské Rize či na mostě Vabaduse Bridge v estonském Tartu.

"Nehledáme společné datum nebo symbol, ale chceme si připomenout osudy svých zemí navzájem. Snad se tím podaří výrazněji upozornit na společný osud těchto zemí," dodal Peřina.

K oslavám 30. výročí svobody v Česku se přidává i organizace Amnesty International (AI). O víkendu vztyčí na významných místech sametové revoluce v Praze virtuální pomníky, které si lidé budou moci zobrazit v rozšířené realitě na svém chytrém telefonu.

Pomníky budou podle mluvčí české pobočky AI Martiny Pařízkové na pěti žlutočerných Amnesty stanovištích - v sobotu během demonstrace na Letenské pláni u pódia, v neděli na Albertově, na Václavském náměstí nebo dvakrát na Národní třídě - na piazzetě Národního divadla a na chodníku před adresou Národní 10.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migrant unesl a týral mladou Češku. Prošla si peklem, politici jsou na…

05.12.2019 22:02 Aktualizováno Teprve třiadvacetiletá Češka má za sebou hrůzný zážitek. Před rokem se na Facebooku seznámila s…

Biskup zpronevěřil miliony, prokuratura ho obvinila

05.12.2019 21:57 Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry.…

"Černý čtvrtek" pro Macrona: Francii paralyzovala stávka, v ulicích 800…

05.12.2019 21:15 Aktualizováno Přes 800.000 lidí dnes podle francouzské vlády vyšlo do ulic měst ve snaze donutit prezidenta…

Expremiér Fico byl obviněn. Dle policie schvaloval protiromské výroky

05.12.2019 18:39 Aktualizováno Slovenská policie obvinila bývalého premiéra a šéfa nejsilnější vládní strany Směr-sociální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama