Evropa se chystá na revoluci. Zákaz jednorázových plastů je jen začátek

Po jednorázových plastech zůstává zbytečný odpad, který znečišťuje moře. Země vymýšlí způsoby, jak se jich zbavit. Evropa přišla zatím s nejrozsáhlejší strategií. Státy OSN se dohodly, že jejich spotřebu výrazně sníží do roku 2030. Evropa, Indie a další státy se chtěly zbavit jednorázových výrobků do roku 2025.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

plasty
doporučujeme

Ekologické organizace tvrdí, že USA spolu s některými zeměmi západní Evropy jsou největšími producenty plastového odpadu. Na jednoho obyvatele tam dosahuje roční spotřeba plastů okolo 100 kilogramů. Jiné země produkují okolo 20 kilogramů na obyvatele za rok.

Česko se pohybuje pod evropským průměrem a roční spotřeba plastových obalů dosahuje asi 22,5 kilogramů na osobu. Průměrný Evropan produkuje asi 32 kilogramů plastových obalů ročně. V Evropě jsou největšími producenty odpadu z plastových balení Irové, uvedl server Evropa v datech.

Lidé se obávají vlivu plastů na své zdraví a jejich dopadu na životní prostředí. Používají proto jiné materiály jako papír, dřevo, nebo opakovaně používají plasty, aby odpad nevznikl. Evropská strategie pro plasty staví na opakovaném používání plastových a jiných obalů. Tvrdí, že do deseti let mají být všechny plastové obaly v EU recyklovatelné nebo znovupoužitelné. 

Od roku 2021 se nebudou moci prodávat jednorázové plastové výrobky. Patří mezi ně jednorázové plastové talíře, příbory, brčka, nápojová míchátka nebo boxy na jídlo a pití z polystyrenu. Firmy dostaly dva roky, aby se na změnu připravily. “Jsme si vědomi stopy, kterou na planetě zanechává naše podnikání, a proto se již dlouhodobě zabýváme tím, jak ji zmenšit. Na naší strategii omezování plastů jsme začali pracovat již před dlouho tím, než se toto téma začalo objevovat v médiích. V různých fázích rozpracování a testování máme plán náhrady plastových obalů za alternativní. Příkladem již provedených změn mohou být dřevěná míchátka, která v České republice máme už více než 20 let. Stejně tak papírové tašky na objednávku s sebou nebo držáky na nápoje z recyklovaného papíru,” řekla ředitelka PR a komunikace McDonald’s v České republice Zuzana Svobodová.

Do deseti let se má také zajistit, že se zpět vysbírá 90 % plastových lahví od pití. Systémy zálohování už fungují v Chorvatsku, Dánsku, Estonsku, Finsku, Litvě, Německu, Nizozemsku nebo Švédsku. Třetina materiálu pro výrobu lahví musí pocházet z již recyklovaného plastu.

Evropská strategie chce, aby se využívaly zálohované nápojové kelímky a plastové nádoby na potraviny. V Česku jsou systémy vrátných kelímků Otoč kelímek a GoCup. Jeden zálohovaný kelímek dokáže nahradit až 500 jednorázových. Denně se také v Česku vyhodí okolo 54 tun jednorázových obalů na jídlo. Tomu zase pomáhají předcházet systémy vratných obalů Rekrabička a Vratné misky. Rozrůstají se i bezobalové obchody, a tak se domácnosti mohou zbavit zbytečného odpadu.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus je v Evropě. Francie hlásí několik nakažených

24.01.2020 22:06 Aktualizováno Ve Francii se objevily dva případy nákazy novým koronavirem, který byl poprvé zaznamenán na konci…

Střelba v Německu: Šest mrtvých, množí se spekulace

24.01.2020 22:04 Aktualizováno Šest příbuzných zastřelil dnes ve městě Rot am See na jihozápadě Německa šestadvacetiletý Němec.…

Otřesná situace v uprchlickém táboře. Řecko upírá péči vážně nemocným dětem

24.01.2020 18:19 Řecká vláda v táboře Moria na ostrově Lesbos cíleně neposkytuje adekvátní zdravotní péči nejméně…

EU jmenovala svého prvního velvyslance v Británii

24.01.2020 17:55 Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama