Evropa se podle Macrona nachází v momentě pravdy

Koronavirová krize představuje nebezpečí pro Evropskou unii, je pro ni momentem pravdy. Francouzský prezident Emmanuel Macron to řekl britskému deníku Financial Times. Macron varoval, že pokud nyní bohatší evropské státy nebudou solidární, mohli by se v zemích jako Itálie, Španělsko a také Francie k moci dostat populisté.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Emmanuel Macron
doporučujeme

Podle Macrona by mohli populisté zvítězit, pokud evropské země nezřídí záchranný fond pro sdílení dluhu a záruk. Bohatší země podle něj mají zvláštní odpovědnost. "Potřebujeme finanční transfery a solidaritu, už jen proto, aby to Evropa přestála," řekl deníku Macron.

Podle šéfa Elysejského paláce jde o to, zda je EU politickým, nebo jen tržním projektem. "Já se domnívám, že je to politický projekt," poznamenal Macron.

V rozhovoru rovněž vyjádřil názor, že koronavirová krize trvale promění také boj proti klimatické změně. "Až z této krize vyjdeme, nebudou už lidé dál akceptovat dýchání špinavého vzduchu," řekl Macron. Lidé podle něj pochopili, že nelze váhat v přijímání velmi dalekosáhlých rozhodnutí, pokud jde o záchranu životů. Totéž podle něj platí též pro rizika plynoucí ze změny klimatu.

Na otázku, zda nynější krize neodhalila slabiny západních demokracií a výhody autoritářských vlád, jako je ta čínská, reagoval Macron vyzdvižením rozdílů mezi zeměmi se svobodným tokem informací a těmi, v nichž je potlačována pravda.

"S ohledem na tyto rozdíly, přijímaná rozhodnutí a to, čím je dnes Čína, což respektuji, bychom neměli být tak naivní a říkat, že tam se s tím vypořádali mnohem lépe," poznamenal Macron ke zprávám o úspěšném boji s epidemií v Číně. "Jednoznačně se děly věci, o nichž nic nevíme," dodal Macron.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko má 70 dalších úmrtí s covidem-19

24.05.2020 20:25 Španělsko dnes v souvislosti s covidem-19 oznámilo 70 dalších úmrtí, tato denní bilance se již osm…

Francouzi si konečně mohli užívat pláž u Středozemního moře

24.05.2020 18:25 Vděčné francouzské rodiny dnes zaplnily pláž u letoviska La Grande Motte na pobřeží Středozemního…

Rakouský prezident se omluvil za návštěvu restaurace

24.05.2020 17:39 Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se omluvil poté, co jej policie přistihla v jedné…

Německo hlásí 431 nových případů koronaviru

24.05.2020 15:50 Aktualizováno V Německu za poslední den přibylo 431 nových případů koronavirové infekce, čímž celkový počet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy