Evropská agentura vyhodnocuje nové léky proti koronaviru

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) vyhodnocuje data týkající se využití preparátů amerických farmaceutických firem Eli Lilly a Regeneron u některých pacientů s covidem-19. Agentura o tom informovala na svých internetových stránkách.

Ilustrační foto
doporučujeme

Posuzování se týká nasazení léků těchto firem u pacientů, kteří nepotřebují kyslíkovou terapii a existuje velké riziko, že se jejich stav zhorší.

Výsledky závěrečné fáze testů kombinace dvou protilátek vyvinutých firmou Eli Lilly, bamlanivimabu a etesevimabu, ukázaly, že pravděpodobnost hospitalizace a úmrtí u pacientů s covidem-19 se snižují o 70 procent, uvádí agentura Reuters. Kombinace casirivimab/imdevimab od společnosti Regeneron získala loni v listopadu ve Spojených státech povolení pro nouzové využití. Tuto léčbu dostával bývalý americký prezident Donald Trump, když sám onemocněl covidem-19.

Tyto léky fungují na bázi monoklonálních protilátek, které mají virus zneškodnit tím, že ho napadnou na pevně definovaném cíli. EMA dnes také uvedla, že zkoumá možnost samostatného použití bamlanivimabu od Eli Lilly.

O nákupu léků pro pacienty s covidem-19 od amerických výrobců jedná česká vláda. Přípravek bamlanivimab se používá například už v Maďarsku. O zkušenostech s ním chce v pátek v Budapešti s maďarskými představiteli mluvit český premiér Andrej Babiš.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři EU jednají o spolupráci s NATO i posilování vlastní obrany

26.02.2021 10:46 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes debatují o tom, jak vyvážit posilování obranné…

ONLINE: Přes 14 tisíc nově nakažených. Česko je nejhorší v EU, počet…

26.02.2021 10:30 Aktualizováno V Česku přibylo ve čtvrtek 14 457 nově nakažených lidí. Počet úmrtí s koronavirem se k dnešní osmé…

Polští mladíci letěli do Mexika za prací, namísto toho přišli o orgány

26.02.2021 08:11 Polskem otřásl osud dvou dvacetiletých mladíků, kteří tento měsíc odletěli do Mexika za přislíbenou…

Nakažlivější mutace koronaviru je v Česku. Vláda zváží omezení pohybu

25.02.2021 22:05 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 13 657 nakažených. Vláda bude dnes pokračovat v jednáních o zpřísnění…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama