Evropská komise doporučila využívat rychlotesty na covid, usnadní to cesty přes hranice

Evropská komise dnes doporučila členským státům Evropské unie využívat v rámci usnadnění cest přes hranice covidové rychlotesty. Státy by je podle Bruselu měly nasazovat ve vhodných případech, čímž by také například posílily mnohdy nedostatečnou kapacitu klasických testů. Řada unijních zemí zatím zejména kvůli menší spolehlivosti rychlotestů s jejich širším používáním a uznáváním výsledků váhá.

Pro vzájemné uznávání výsledků testů a možnost širokého využívání antigenních rychlotestů se koncem října vyslovili unijní prezidenti a premiéři během videosummitu věnovaného koordinaci opatření proti covidu-19.

Epidemiologové jednotlivých zemí však mají rozdílné názory zejména na to, zda by nasazení méně spolehlivých rychlotestů nemohlo mít negativní vliv na šíření nákazy. Za jejich používání lobbují zejména aerolinky, kterým kvůli pandemii dramaticky ubylo klientů a od testů s prakticky okamžitými výsledky si slibují alespoň částečné usnadnění provozu na mezinárodních linkách.

Support and solidarity are key to overcome this pandemic.We provide additional guidance to EU countries on rapid antigen tests and step up support to increase their testing capacity.More on the recommendation: https://t.co/HBmOKB9FnP#StrongerTogether #HealthUnion pic.twitter.com/R3fE5zadMW

— European Commission ?? (@EU_Commission) November 18, 2020

Členské státy by podle dnešních nezávazných doporučení měly využívat testy u lidí, kteří mají příznaky covidu-19 a potřebují rychlé potvrzení diagnózy. Jejich nasazení je podle komise na místě i v případě, že existuje podezření na rychlé šíření viru v některých lokalitách a nedostává se klasických PCR testů. U těch se na výsledek čeká až několik dní.

Některé z rychlotestů dostupných na trhu mají podle komise velmi nízkou přesnost a zjistí jen něco mezi třetinou a polovinou nemocných. Unijní exekutiva doporučila zemím, aby používaly pouze testy, které mají úspěšnost odhalení nemoci nejméně 80 procent, u zdravých lidí by pak správný výsledek měly mít nejméně v 97 procentech. Výhodou rychlotestů může být fakt, že by vzorky mohl podle komise kromě zdravotníků odebírat i "vyškolený personál".

Evropské úřady již chystají společné standardy pro nasazení těchto testů na letištích po celé EU. Podle komise by mohly být využívány například také při hromadném testování populace, k němuž již sáhlo třeba Slovensko.

"Testování je klíčovým nástrojem, jak zpomalit šíření covidu-19. Dnešním doporučením k využívání antigenních rychlotestů chceme zlepšit koordinaci testovacích metod členských států," uvedla eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová.

Komise doporučila také to, aby země co nejvíce sjednotily standardy používaných testů, díky čemuž by si mohly vzájemně uznávat jejich výsledky. Unijní exekutiva dnes rovněž oznámila, že ke dřívějším 100 milionům eur (2,7 miliardy korun) vyhrazeným na společný nákup rychlotestů přidá dalších 35 milionů eur na výcvik lidí, kteří by testování pod hlavičkou Červeného kříže a Červeného půměsíce prováděli.

O nezávazném návrhu komise by měli ve čtvrtek při další videokonferenci hovořit lídři unijních zemí. Podle diplomatů však nelze čekat, že by s koordinovaným využíváním rychlotestů v nejbližší době souhlasily všechny členské státy.

Německé předsednictví EU podle agentury Reuters v posledních týdnech zjišťovalo mezi zeměmi podporu pro využívání antigenních testů a dospělo k závěru, že "velká skupina" zemí považuje diskusi o "minimálních společných standardech za předčasnou".

Související

Více souvisejících

evropská komise EU (Evropská unie) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Už žádný Xbox a PlayStation. Putin nařídil vládě, aby vymyslela, jak vyrobit vlastní herní konzole

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu nařídil ruské vládě, aby hledala způsoby podpory výroby domácích herních konzolí, informuje ruská státní tisková agentura TASS. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy