Evropská komise dostala od Česka plán rozdělení peněz z mimořádného fondu

Česká republika odeslala Evropské komisi (EK) národní plán obnovy, na jehož základě může země čerpat přes 180 miliard Kč z mimořádného fondu obnovy. Komise to dnes uvedla v tiskové zprávě, podle níž je Česká republika 23. členskou zemí, která strategii investic z krizového balíku do Bruselu odeslala.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Exekutiva Evropské unie má nyní dva měsíce na zhodnocení toho, zda plán odpovídá kritériím stanoveným pro využití peněz.

"Prezentace českého plánu navazuje na intenzivní dialog mezi komisí a českými úřady v průběhu řady uplynulých měsíců," uvedla EK.

Brusel bude na základě plánů rozdělovat podstatnou část peněz z fondu o celkovém objemu 750 miliard eur (19,1 bilionu Kč), na jehož pokrytí začne v nejbližších týdnech vydávat první dluhopisy. EU se dohodla na celkem 11 kritériích pro využití investic. Mimo jiné má více než třetina peněz mířit na klimaticky šetrné projekty, pětina pak na digitalizaci.

Plán, v jehož rámci chce Praha s využitím unijních peněz investovat až 200 miliard Kč, česká vláda schválila v polovině května. Největší část peněz, zhruba 91 miliard korun, je určena na infrastrukturu a zmíněný přechod ke klimaticky šetrnému hospodářství. Česko podle ministra průmyslu Karla Havlíčka požadavky splňuje, neboť jde na ekologické projekty 41 procent a na digitální 23 procent z celkové částky. Rozdělení peněz naproti tomu kritizovala česká Hospodářská komora, ekologické organizace i místní samosprávy.

Komise nyní plán posoudí a převede do právně závazné podoby. Pak budou mít členské státy měsíc na jeho schválení, po němž může země začít čerpat peníze. Letos bude státům v rámci předfinancování projektů k dispozici až 13 procent z jejich celkové alokace.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama