Evropská komise představila plán boje proti diskriminaci LGBT. Homofobie má být zločin z nenávisti

Práva lidí s menšinovou sexuální orientací by měla být uznávána v celé Evropské unii. Počítá s tím vůbec první plán boje proti diskriminaci leseb, gayů, bisexuálů, transsexuálů a dalších skupin (LGBTIQ), který dnes představila Evropská komise. Brusel chce také rozšířit definici zločinů z nenávisti, aby zahrnovaly i homofobní nenávistné projevy.

Věra Jourová, eurokomisařka
doporučujeme

"Každý by měl mít možnost být tím, kým chce být, aniž by se musel bát perzekuce," prohlásila dnes místopředsedkyně komise Věra Jourová.

Podle údajů EK se sice přístup k sexuálním menšinám v Evropě v posledních letech mírně zlepšil, například vloni se však s nějakou formou diskriminace setkalo 43 procent lidí s menšinovou orientací.

EK dává najevo výhrady například vůči přístupu k homosexuálům v Polsku, kde se některé obce vyhlásily za "zóny bez LGBT" a konzervativní prezident Andrzej Duda v letní předvolební kampani práva sexuálních menšin zpochybňoval.

Unijní exekutiva chce proto v rámci nové společné strategie v příštích pěti letech začít rázněji bojovat s diskriminací například na pracovním trhu, ve školství či zdravotnictví. Již v příštím roce chce EK prověřit, jak unijní země plní směrnici o rovnému přístupu k práci. Brusel také plánuje příští rok předložit návrh unijní normy, která by měla umožnit trestání nenávistných projevů vůči menšinám.

Komise chce též skoncovat s praktikou, kdy homosexuální pár pocházející z různých států adoptuje dítě v jedné členské zemi, ale v druhé zemi nemá stejná práva. EK proto plánuje předložit normu, která by zavedla jednotné uznávání práv homosexuálních rodin po celé unii.

"Jsme stále daleko od úplné rovnosti a uznávání, které si LGBTIQ lidé zaslouží. Věřím, že ve spolupráci s členskými státy můžeme z Evropy učinit lepší a bezpečnější místo pro všechny," uvedla k plánu eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová. Komise podle ní vyzývá všechny členské státy, aby vypracovaly svou strategii pro dosažení rovnosti sexuálních menšin a snažily se o její účinné zavedení do praxe.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie zavede kontroly na hranicích u lyžařských středisek

02.12.2020 10:51 Aktualizováno Francie zavede náhodné kontroly na hranicích, které jsou v blízkosti lyžařských středisek v…

Zběsilá jízda v Trevíru: Řidič zabil i devítitýdenní dítě. Nové informace…

02.12.2020 10:31 Řidič vozu, který vjel v úterý na pěší zónu v Trevíru, s policií spolupracuje a vypovídá.…

V Německu zemřelo na covid 487 pacientů za den, nejvíc od počátku epidemie

02.12.2020 08:25 Německé úřady za 24 hodin zaznamenaly 487 úmrtí v souvislosti s covidem-19, od počátku epidemie jde…

V Trevíru muž úmyslně najel autem na pěší zónu. Pět mrtvých, mnoho…

01.12.2020 22:01 Aktualizováno Ve městě Trevíru (Trier) na západě Německa dnes vjelo auto na pěší zónu. Zemřelo pět lidí a nejméně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama