Evropská komise u soudu žádá po AstraZenece astronomické odškodné za zpoždění

Před prvoinstančním soudem v Belgii dnes začal spor mezi Evropskou komisí a britsko-švédskou farmaceutickou společností AstraZeneca. Komise AstraZeneku žaluje kvůli zpoždění dodávek vakcíny proti covidu-19. Komise za každou dávku dodanou s více než tříměsíčním zpožděním žádá od výrobce odškodné deset eur za den zpoždění.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Od 1. července by AstraZeneca mohla komisi platit až 200 milionů eur denně (5,1 miliardy korun). To firma odmítá, informovaly zahraniční agentury. EK navíc podle agentur DPA a AP požaduje za každé porušení smlouvy zjištěné soudem deset milionů eur (254 milionů Kč) denně, dokud nebude dohoda respektována.

Evropská komise objednala od firmy AstraZeneca 300 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 s dodáním do konce června. AstraZeneca již v dubnu avizovala, že do konce druhého čtvrtletí stihne dodat jen asi 100 milionů dávek, komise požaduje nejméně 120 milionů dávek. Z pohledu Evropské komise výrobce zpožděním porušuje rámcovou dohodu ze srpna 2020.

"AstraZeneca se ani nepokusila respektovat smlouvu," uvedl právník zastupující EU Rafael Jafferali u soudu.

Právní zástupce farmaceutické firmy Hakim Boularbah označila obvinění ze strany EU za "šokující". Své odhady na termíny dodávek firma stanovila podle prvních týdnů výroby, a komise je proto podle něj nemůže vyžadovat. Právník také zdůraznil komplexnost výroby nové vakcíny a skutečnost, že ji firma prodává za výrobní náklady.

Společnost AstraZeneca omlouvá zpoždění problémy s výrobou a odmítá, že by porušila smlouvu. Komise je naopak přesvědčená, že firma článek smlouvy o "maximálním možném úsilí" porušila, když poslala vakcínu jiným zákazníkům mimo EU, obzvlášť Británii.

Soud se znovu sejde 4. června. Verdikt lze podle agentury Reuters očekávat ještě v červnu.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

V Německu za poslední den přibylo 1911 nakažených koronavirem a 129 úmrtí

12.06.2021 07:26 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 1911 případů nákazy koronavirem a 129 úmrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama