Evropská unie se po pandemii zaměří na tvorbu pracovních míst a na podporu mladých lidí

Evropská unie se po pandemii zaměří na tvorbu pracovních míst a na podporu mladých lidí, jejichž životní podmínky významně zasáhla koronavirová krize. Bude také více usilovat o snižování mzdových rozdílů mezi muži a ženami a o spravedlivé podmínky pro všechny pracující. Na neformálním jednání v portugalském Portu se dnes na tom shodli prezidenti a premiéři členských zemí.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Šéfové států a vlád se na dvoudenním summitu zabývali zejména otázkou, jak přistupovat k sociálním tématům v době, kdy se snížila životní úroveň milionů lidí. EU dosud například poskytla členským zemím výhodné půjčky na udržení krátkodobých pracovních míst v rámci programu SURE. Lídři se ve společném prohlášení shodli, že s odezněním pandemie bude "prioritou přejít od ochrany pracovních míst k tvorbě nových a ke zlepšování jejich kvality".

Jednotlivé unijní země mají přitom odlišné názory na otázky, jako je minimální mzda či zastoupení žen ve vedení firem. Státy jsou zároveň neochotny svěřovat pravomoci v sociálních věcech Bruselu a společné prohlášení je i proto spíše obecné.

"Posílíme snahy o boj s diskriminací a budeme aktivně pracovat na odstranění genderových rozdílů v zaměstnanosti, výplatách a důchodech," uvádí se v textu nazvaném Portská deklarace. Lídři se v ní přihlásili k tomu, že budou více pracovat na tom, aby byl převeden do praxe takzvaný evropský pilíř sociálních práv. Soubor 20 principů, na nichž se EU shodla při předchozím sociálním summitu před čtyřmi lety ve Švédsku, je zatím spíše teorií a řada zemí se k jeho naplňování nedostala.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO chce na summitu stvrdit vazby USA s Evropou a připravit se na nové…

13.06.2021 10:15 Příležitostí stvrdit návrat k pevnějším vazbám mezi Spojenými státy a Evropou bude pro lídry zemí…

Slovenský nejvyšší soud bude v úterý rozhodovat v případu vraždy Kuciaka

13.06.2021 10:05 Slovenský nejvyšší soud bude v úterý rozhodovat o trojici obžalovaných v případu vraždy novináře…

V Německu přibylo 1489 nakažených a 18 mrtvých

13.06.2021 08:03 V Německu přibylo za uplynulý den 1489 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 18 úmrtí…

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 00:01 NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama