Exšéf katalánské policie Trapero osvobozen, za vzpouru mu hrozilo 10 let vězení

Španělský soud zprostil obvinění bývalého šéfa katalánské policie Josepa Lluíse Trapera obžalovaného ze vzpoury kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Hrozilo mu až deset let vězení.

Španělská policie
doporučujeme

Informoval o tom dnes deník La Vanguardia. Podle něj soud neshledal důkazy pro to, že by Trapero podporoval tehdejší separatistickou vládu při uspořádání plebiscitu s cílem vyhlásit nezávislost Katalánska na Španělsku.

Trapero, který velel katalánské policii od roku 2013, se na přední stránky nejen španělských novin dostal několik měsíců před referendem díky dopadení teroristického atentátníka z Barcelony a podle místních médií se těšil velké podpoře svého policejního sboru. Ve funkci skončil stejně jako celá katalánská vláda koncem října 2017 poté, co regionální parlament schválil rezoluci o nezávislosti. Španělská vláda tehdy se souhlasem španělského parlamentu dočasně převzala vedení Katalánska a vyhlásila tam nové volby. V nich vyhrály opět separatistické strany.

V soudním procesu, který začal letos v lednu, Trapero odmítl, že podporoval separatistické snahy tehdejší regionální vlády. Před soudem také vypověděl, že měl připraven plán na zatčení tehdejšího katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a ostatních členů regionální vlády, pokud vyhlásí nezávislost na Španělsku a pokud k tomu dostane rozkaz.

Kvůli neústavnímu referendu z roku 2017 se ve Španělsku konalo několik soudních procesů. Několik katalánských exministrů, bývalá šéfka regionálního parlamentu Carme Forcadellová a dva šéfové separatistických organizací byli loni v říjnu odsouzeni španělským soudem za vzpouru k trestům vězení od devíti do 13 let.

Tento týden dostali čtyři členové vedení tehdejšího regionálního parlamentu od katalánského nejvyššího soudu zákaz výkonu veřejně volených funkcí na rok a osm měsíců a pokutu za to, že umožnili hlasování parlamentu o několika zákonech týkajících se neústavního referenda.

Souzeni by měli být i katalánský expremiér Carles Puigdemont a několik členů jeho bývalé vlády, kteří v říjnu 2017 utekli do Belgie. Španělská justice se ale zatím marně snaží o jejich vydání do vlasti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii obžalovali čtyři policisty kvůli zbití černošského producenta,…

30.11.2020 08:23 Pařížská prokuratura obžalovala čtyři policisty podezřelé z fyzického napadení hudebního producenta…

Řidiči hazardují a ignorují pravidla. Kvůli covidu téměř prázdné silnice…

30.11.2020 08:07 Na rakouských silnicích je v těchto dnech minimální provoz kvůli protikoronavirovým omezením pohybu…

V Německu se covidem nakazilo dalších 11 169 lidí, vzrostl počet obětí…

30.11.2020 07:29 V Německu za 24 hodin přibylo dalších 11.169 případů nákazy koronavirem, tedy o něco více než před…

Rakousko po 7. prosinci nečeká překotné rozvolňování. Masivní omezení…

29.11.2020 21:33 Aktualizováno Až v Rakousku 7. prosince skončí současná přísná opatření proti koronaviru, žádné překotné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama