Exšéf katalánské policie Trapero před soudem. Za vzpouru mu hrozí přísný trest

Ve Španělsku dnes začal soudní proces, který je některými místními médii označován za nejdůležitější v dějinách katalánské policie. Souzen je v něm její bývalý nejvyšší velitel Josep Lluís Trapero a tři další Katalánci, kteří jsou obžalovaní kvůli roli katalánské policie v konání neústavního referenda o nezávislosti tohoto španělského regionu v říjnu 2017. Třem z obžalovaných hrozí až 11 let vězení za vzpouru a jedné policejní důstojnici hrozí čtyři roky za mřížemi.

Katalánsko, ilustrační foto
doporučujeme

Major Trapero, bývalý ředitel katalánské policie Pere Soler, bývalý náměstek katalánského ministerstva vnitra César Puig a důstojnice Teresa Laplanaová jsou souzeni mimo jiné kvůli "pasivitě" policie při referendu z 1. října 2017 a kvůli "nedostatečnému nasazení" policistů při demonstraci z 20. září téhož roku. Protest tehdy svolali separatisté po razii španělské policie na katalánském ministerstvu kvůli chystanému referendu.

V den referenda španělští policisté bránili lidem ve vstupu do volebních místností a zabavovali volební urny. Někteří při tom použili i násilí, což kritizovala například organizace Amnesty International jako nepřiměřené použití síly. Naopak katalánští policisté byli vesměs mírnější. Měli totiž pokyny, také od velitele Trapera, "být velmi opatrní při použití síly vůči demonstrantům" a zasahovat jen v případě ohrožení bezpečnosti lidí.

Proces ve městě San Fernando de Henares nedaleko Madridu má trvat asi do konce března a vyslechnuto má být přes sto svědků. Předvoláni jsou například i dva bývalí členové katalánské vlády odsouzení loni v říjnu k dlouholetým trestům vězení za vzpouru kvůli referendu o nezávislosti.

Major Trapero, který se proslavil několik měsíců před referendem dopadením teroristického atentátníka z Barcelony a podle místních médií se těšil velké podpoře policejního sboru, vystupoval v loňském procesu s bývalým katalánským vedením jako svědek. Už tehdy vypověděl mimo jiné, že nespolupracoval s tehdejší vládou v jejím separatistickém snažení a že katalánská policie dodržovala všechny zákony i španělskou ústavu.

Obžaloba nyní tvrdí, že Trapero "rozhodujícím způsobem přispěl k tomu, že katalánská policie sloužila separatistickému plánu" tehdejší katalánské vlády. Trapero dnes před soudem zopakoval, že s regionální vládou nespolupracoval na ničem nelegálním. Dnes dokonce uvedl, že katalánská policie měla v plánu zatknout katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a další členy vlády, pokud by jednostranné vyhlásili nezávislost Katalánska a pokud by na ně byl kvůli tomu vydán zatykač.

Zatykače na členy bývalého vedení Katalánska na podzim 2017 byly vydány poté, co bývalá španělská vláda se souhlasem parlamentu dočasně převzala správu Katalánska. Tehdy ovšem ve vedení policie skončil i Trapero sám. Na rozdíl od některých členů katalánské vlády, kteří skončili ve vazbě, Trapero a další tři dnes souzení čekali na proces na svobodě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 00:01 NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama