Faktický zákaz potratů uškodil polské vládě. Popularita Kaczyńského i Dudy padá

Popularita polského prezidenta Andrzeje Dudy, premiéra Mateusze Morawieckého a šéfa vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského mezi Poláky klesla. Naznačuje to průzkum veřejného mínění společnosti IBRiS, jehož výsledky dnes zveřejnil list Rzeczpospolita.

Jaroslaw Kaczyński
doporučujeme

Do průzkumu se podle deníku odrazil postoj politiků během protestů, které zachvátily zemi kvůli rozhodnutí ústavního soudu de facto zakázat interrupce, a také pandemie způsobená koronavirem.

zdroj: YouTube

Nejhůře v průzkumu dopadl šéf PiS a vicepremiér Kaczyński, upozorňuje polská tisková agentura PAP. Jen 14,3 procenta dotázaných vnímá jeho jednání v poslední době pozitivně. Naopak 64,4 procenta účastníků průzkumu ho zhodnotilo negativně. Průzkum také zjistil, že 71,5 procenta respondentů se domnívá, že by měl Kaczyński z vedení strany odstoupit.

Rzeczpospolita připomíná, že Kaczyński zvolil v době demonstrací proti zpřísnění zákonu o potratech nekompromisní a tvrdý postoj. V mediálních vystoupeních přijal strategii "neustoupíme ani o krok" a vyzval k obraně kostelů. Ty ovšem nebyly v posledních dnech terčem útoků, ale naopak krajní pravice několikrát zaútočila na poklidné protesty, píše list na svém webu.

Kroky premiéra Morawieckého ohodnotilo negativně 44 procent dotázaných, pozitivně ho vnímalo 32,2 procenta dotázaných. Prezident Duda vyšel z průzkumu s výsledkem, kdy ho pozitivně ohodnotilo 32 procent respondentů a negativně 34,3 procenta účastníků sondáže.

"Pokles v pozitivních názorech na prezidenta a premiéra naznačuje, že jejich reakce (na rozhodnutí ústavního soudu ohledně potratů) možná přišla moc pozdě. Přispěly také obavy Poláků kvůli pandemii způsobené koronavirem," podotýká list a dodává, že valně nedopadli ani další politici včetně opozice.

Polsko se v poslední době potýká s prudkým nárůstem počtu případů koronaviru a vláda 24. října znovu výrazně zpřísnila opatření proti šíření nákazy. Navzdory epidemické situaci minulý týden neutichaly obrovské protesty proti zpřísnění zákona o potratech. Ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných stranou PiS, nedávno označil za protiústavní část zákona o potratech, která dovoluje přerušení těhotenství v případě vážných vývojových vad plodu. Na tyto případy v katolickém Polsku v minulých letech podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů. Povoleny mají zůstat interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Prezident Duda později řekl, že navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu zákona, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodilo mrtvé nebo zemřelo krátce po porodu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Autoritářská symbióza? Prestižní deník kritizuje polskou církev a vládu

04.12.2020 00:01 NÁZOR – Během pěti let, kdy je v Polsku u moci strana Právo a spravedlnost (PiS), se linie mezi…

Fake news ohrožují demokracii. EU bude efektivněji postihovat šíření…

03.12.2020 22:02 Aktualizováno Evropská unie bude účinněji postihovat záměrné šíření dezinformací, které může ohrožovat fungování…

Řecko a EU se dohodly na vybudování nového tábora na Lesbu

03.12.2020 21:49 Řecko a Evropská komise budou spolupracovat při budování nového centra pro uprchlíky na ostrově…

Očkování proti koronaviru bude ve Francii zdarma pro všechny

03.12.2020 20:22 Očkování proti koronaviru bude ve Francii zdarma pro všechny, začít by mělo v řádu týdnů. Podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama