Faktický zákaz potratů uškodil polské vládě. Popularita Kaczyńského i Dudy padá

Popularita polského prezidenta Andrzeje Dudy, premiéra Mateusze Morawieckého a šéfa vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského mezi Poláky klesla. Naznačuje to průzkum veřejného mínění společnosti IBRiS, jehož výsledky dnes zveřejnil list Rzeczpospolita.

Jaroslaw Kaczyński

Do průzkumu se podle deníku odrazil postoj politiků během protestů, které zachvátily zemi kvůli rozhodnutí ústavního soudu de facto zakázat interrupce, a také pandemie způsobená koronavirem.

zdroj: YouTube

Nejhůře v průzkumu dopadl šéf PiS a vicepremiér Kaczyński, upozorňuje polská tisková agentura PAP. Jen 14,3 procenta dotázaných vnímá jeho jednání v poslední době pozitivně. Naopak 64,4 procenta účastníků průzkumu ho zhodnotilo negativně. Průzkum také zjistil, že 71,5 procenta respondentů se domnívá, že by měl Kaczyński z vedení strany odstoupit.

Rzeczpospolita připomíná, že Kaczyński zvolil v době demonstrací proti zpřísnění zákonu o potratech nekompromisní a tvrdý postoj. V mediálních vystoupeních přijal strategii "neustoupíme ani o krok" a vyzval k obraně kostelů. Ty ovšem nebyly v posledních dnech terčem útoků, ale naopak krajní pravice několikrát zaútočila na poklidné protesty, píše list na svém webu.

Kroky premiéra Morawieckého ohodnotilo negativně 44 procent dotázaných, pozitivně ho vnímalo 32,2 procenta dotázaných. Prezident Duda vyšel z průzkumu s výsledkem, kdy ho pozitivně ohodnotilo 32 procent respondentů a negativně 34,3 procenta účastníků sondáže.

"Pokles v pozitivních názorech na prezidenta a premiéra naznačuje, že jejich reakce (na rozhodnutí ústavního soudu ohledně potratů) možná přišla moc pozdě. Přispěly také obavy Poláků kvůli pandemii způsobené koronavirem," podotýká list a dodává, že valně nedopadli ani další politici včetně opozice.

Polsko se v poslední době potýká s prudkým nárůstem počtu případů koronaviru a vláda 24. října znovu výrazně zpřísnila opatření proti šíření nákazy. Navzdory epidemické situaci minulý týden neutichaly obrovské protesty proti zpřísnění zákona o potratech. Ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných stranou PiS, nedávno označil za protiústavní část zákona o potratech, která dovoluje přerušení těhotenství v případě vážných vývojových vad plodu. Na tyto případy v katolickém Polsku v minulých letech podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů. Povoleny mají zůstat interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Prezident Duda později řekl, že navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu zákona, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodilo mrtvé nebo zemřelo krátce po porodu.

První kolo voleb ve Francii zřejmě vyhráli konzervativci

20.06.2021 21:42 Ve 13 regionech pevninské Francie a dvou zámořských územích dnes lidé hlasovali v prvním kole…

V polské vesnici hořelo 40 domů, devět lidí je v nemocnici

20.06.2021 16:44 Polské úřady vyšetřují příčiny požáru, který v sobotu večer zasáhl na 40 budov ve vesnici Nowa…

Německá policie zadržela opilého Čecha, který řídil kradený vůz

20.06.2021 16:02 Policie v německém městě Ludwigshafen v noci na dnešek zadržela opilého muže z České republiky,…

Nový maďarský zákon znepokojuje nakladatele. Může vykázat ze škol…

20.06.2021 09:54 Kvůli novému zákonu by mohly ze školní výuky v Maďarsku zmizet hry anglického klasika Williama…

V Německu přibylo 842 nakažených koronavirem a 16 úmrtí

20.06.2021 07:46 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 842 případů koronavirové nákazy a 16 úmrtí infikovaných…

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Související:

Právě se děje