Farage u soudu vyhrál. Nemusí Evropské unii vracet peníze

Britská protiunijní Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) nemusí vracet v přepočtu přes čtyři miliony korun, které podle Evropského parlamentu utratila v rozporu s pravidly. Rozhodl o tom dnes v Lucemburku evropský soud, který tak dal za pravdu žalobě někdejší strany hlasitého zastánce brexitu bez dohody Nigela Farage. Europarlament při rozhodování o penězích nepostupoval zcela nestranně, konstatoval soud.

Přidejte svůj názor

Nigel Farage před volbami 2019
doporučujeme

Farageova bývalá strana byla zásadní součástí evropské Aliance za přímou demokracii v Evropě (ADDE), které v roce 2016 nařídil EP vrátit 172.655 eur (zhruba 4,4 milionu korun) z vyplacených unijních grantů. ADDE z těchto peněz mimo jiné nesprávně financovala devět průzkumů veřejného mínění v Británii před volbami v roce 2015 a také před referendem o britském odchodu z EU o rok později.

Europarlament každoročně evropským politickým stranám, tedy formacím působícím na úrovni EU, poskytuje grant, který mohou použít na pokrytí větší části nákladů na své aktivity. Jsou mezi nimi personální a administrativní výdaje, setkání, konference či publikace. Financování politických kampaní - včetně těch před referendem - z těchto peněz ale pravidla zakazují.

Soud dnes zpochybnil nestrannost jednoho z členů parlamentní rady, která vrácení peněz nařídila. ADDE se na soud obrátila s tím, že zmíněný člen již před rozhodováním o vrácení grantu vůči tomuto nacionalistickému uskupení kritizujícímu podstatu EU vystupoval zaujatě. Podle soudu byl jeho prohlášeními "vážně zpochybněn dojem nestrannosti" rozhodování. Členové parlamentních orgánů by se měli zdržet veřejných projevů k případům, které EP aktuálně řeší, dodal dnes tribunál unijního soudu.

Soudci zároveň podotkli, že ADDE z peněz financovala i průzkumy v několika dalších státech včetně Francie či Polska, kde se lidí ptala na názor na případné vystoupení jejich země z EU. Jako politickou kampaň lze ale brát pouze průzkum před britským referendem a EP se proto podle soudu domáhá vrácení celé zmíněné částky neoprávněně.

Farage krátce po referendu v roce 2016 z čela UKIP odešel a letos založil Stranu pro brexit, která v Británii dominovala v květnových eurovolbách a patrně významně promluví i do předčasných prosincových voleb do britského parlamentu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko zasáhla tragédie. 12 mrtvých po srážce autobusu s kamionem

13.11.2019 18:55 Aktualizováno Dvanáct lidí zemřelo a dvě desítky osob se zranily při dnešní srážce nákladního auta a autobusu na…

Zeman kondoloval Čaputové kvůli tragické nehodě autobusu

13.11.2019 18:01 Aktualizováno Český prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové kvůli…

Německá policie zasáhla proti ilegálům

13.11.2019 17:41 Německá policie dnes zakročila proti zločinecké síti, jež umožňovala ilegální zaměstnávání cizinců,…

Změna v eurokomisi: Portfolio spojené s migrací se přejmenuje, na nátlak…

13.11.2019 17:02 Aktualizováno Budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po tlaku části europoslanců přejmenuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama