Farage u soudu vyhrál. Nemusí Evropské unii vracet peníze

Britská protiunijní Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) nemusí vracet v přepočtu přes čtyři miliony korun, které podle Evropského parlamentu utratila v rozporu s pravidly. Rozhodl o tom dnes v Lucemburku evropský soud, který tak dal za pravdu žalobě někdejší strany hlasitého zastánce brexitu bez dohody Nigela Farage. Europarlament při rozhodování o penězích nepostupoval zcela nestranně, konstatoval soud.

Nigel Farage před volbami 2019
doporučujeme

Farageova bývalá strana byla zásadní součástí evropské Aliance za přímou demokracii v Evropě (ADDE), které v roce 2016 nařídil EP vrátit 172.655 eur (zhruba 4,4 milionu korun) z vyplacených unijních grantů. ADDE z těchto peněz mimo jiné nesprávně financovala devět průzkumů veřejného mínění v Británii před volbami v roce 2015 a také před referendem o britském odchodu z EU o rok později.

Europarlament každoročně evropským politickým stranám, tedy formacím působícím na úrovni EU, poskytuje grant, který mohou použít na pokrytí větší části nákladů na své aktivity. Jsou mezi nimi personální a administrativní výdaje, setkání, konference či publikace. Financování politických kampaní - včetně těch před referendem - z těchto peněz ale pravidla zakazují.

Soud dnes zpochybnil nestrannost jednoho z členů parlamentní rady, která vrácení peněz nařídila. ADDE se na soud obrátila s tím, že zmíněný člen již před rozhodováním o vrácení grantu vůči tomuto nacionalistickému uskupení kritizujícímu podstatu EU vystupoval zaujatě. Podle soudu byl jeho prohlášeními "vážně zpochybněn dojem nestrannosti" rozhodování. Členové parlamentních orgánů by se měli zdržet veřejných projevů k případům, které EP aktuálně řeší, dodal dnes tribunál unijního soudu.

Soudci zároveň podotkli, že ADDE z peněz financovala i průzkumy v několika dalších státech včetně Francie či Polska, kde se lidí ptala na názor na případné vystoupení jejich země z EU. Jako politickou kampaň lze ale brát pouze průzkum před britským referendem a EP se proto podle soudu domáhá vrácení celé zmíněné částky neoprávněně.

Farage krátce po referendu v roce 2016 z čela UKIP odešel a letos založil Stranu pro brexit, která v Británii dominovala v květnových eurovolbách a patrně významně promluví i do předčasných prosincových voleb do britského parlamentu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo prodlouží kvůli covidu-19 přísná omezení do 20. prosince

25.11.2020 21:57 Německo kvůli stále vysokému počtu případů nákazy koronavirem prodlouží přísná omezení do 20.…

EK varuje technologické giganty před důsledky porušování pravidel

25.11.2020 20:28 Velké technologické společnosti porušující nová pravidla Evropské unie pro jejich regulaci mohou v…

Itálie a Rakousko řeší podobu lyžařské sezony

25.11.2020 18:50 Itálie a Rakousko se dál přou o podobu nadcházející lyžařské sezony. Italský premiér Giuseppe Conte…

Německo odškodní diskriminované homosexuální vojáky

25.11.2020 17:36 Německo rehabilituje a odškodní homosexuální vojáky, kteří v minulosti čelili v armádě diskriminaci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama