Sputnik V na Slovensku téměř nikdo nechce. Na jiné vakcíny čekají desetitisíce lidí

Zájem Slováků o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti nemoci covidu-19, kterou země plánuje podávat od příštího týdne, je zatím spíše nízký. V zemi s 5,5 milionu obyvatel si zmíněnou očkovací látku dosud vybralo jen necelých 5300 lidí, vyplývá z údajů takzvané virtuální čekárny. Podle ní na první dávku některé z vakcín proti covidu-19 čekalo ve čtvrtek celkově 76.000 osob.

Eurozpravy.cz

Registraci na očkování Sputnikem V, jejíž užívání Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dosud nedoporučila, slovenské úřady otevřely tento týden. První zásilku ruské vakcíny čítající 200.000 dávek, která vystačí pro 100.000 lidí, přitom Slovensko dovezlo už na začátku března. Okolnosti jejího nákupu ale v zemi prohloubily vládní krizi, která vyústila ve výměnu premiéra i ministra zdravotnictví. Slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv nevydal ke Sputniku své stanovisko s odvoláním na nedostatek informací od ruského výrobce vakcíny a v souvislosti s prověřováním vakcíny se Bratislava dostala do sporu s Moskvou.

Očkovat Sputnikem V na Slovensku se bude pouze v osmi očkovacích centrech, po jednom v každém z krajů. Vakcína je určena pro obyvatele ve věku 18 až 60 let. Ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že opravilo původní povolení k používání Sputniku V, které obsahovalo chybný údaj o balení vakcíny. Za případné zdravotní potíže způsobené Sputnikem V převezme odpovědnost stát.

Dovoz Sputniku V navzdory nesouhlasu části koalice prosadil tehdejší premiér a nynější ministr financí Igor Matovič. V době značného nedostatku vakcín Matovič tvrdil, že až půl milionu obyvatel Slovenska se chce očkovat pouze ruskou vakcínou. Dříve v tomto týdnu, kdy bylo na očkování Sputnikem V přihlášeno jen kolem tří tisíc lidí, označil Matovič počet zájemců za obrovský úspěch poté, co podle něj byla proti ruské vakcíně vedena kampaň. Na základě uzavřené smlouvy by Bratislava mohla odebrat až dva miliony dávek Sputniku V. Již dovezená zásilka ruské vakcíny by měla být použita nejpozději v létě, kdy nastane datum její expirace.

Sám Matovič dříve řekl, že se Sputnikem V nenechá očkovat, protože často cestuje a zmíněnou očkovací látku neuznávají všechny země. Matovič rezignoval na funkci premiéra v březnu v zájmu řešení vládní krize, během které zejména menší vládní strana Svoboda a solidarita tvrdila, že Matovič není osobnostně, manažersky ani komunikačně s to vést zemi.

Nynější slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský je zastáncem očkování vakcínami, které byly registrovány na základě doporučení EMA. Ministr po květnovém schválení použití Sputniku V vládou řekl, že by se jím očkovat nedal.

Aspoň první dávku některé z vakcín proti covidu-19 dostalo na Slovensku 1,79 milionu lidí, tedy třetina celkového počtu obyvatel. Země v současnosti používá hlavně vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Očkování nových zájemců vakcínou od společnosti AstraZeneca úřady v květnu pozastavily hlavně kvůli nedostatečným dodávkám této očkovací látky.

Témata: EZ

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

EU získá podle odhadů ve druhém pololetí méně vakcín, než čekala

24.06.2021 18:25 Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900…

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Související:

Právě se děje