Fico nadále povede Směr-SD, navzdory rozkolu ve straně

Bývalý slovenský premiér Robert Fico povede opoziční slovenské sociální demokraty (Směr-SD) i po vnitrostranickém rozkolu, po kterém v červnu vystoupila ze strany více než čtvrtina jejího poslaneckého klubu. Fica, jenž stojí v čele Směru-SD od jeho založení v roce 1999, dnes potvrdil ve funkci předsedy strany její sněm.

Robert Fico
doporučujeme

Směr-SD byl do únorových parlamentních voleb u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006. Předloni Fico v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky rezignoval na funkci premiéra, ve které ho vystřídal tehdejší místopředseda Směru-SD Peter Pellegrini.

Jeden z nejoblíbenějších slovenských politiků Pellegrini jako volební lídr dovedl stranu v letošních volbách k lepšímu výsledku ve srovnání s průzkumy veřejného mínění, navzdory tomu sociální demokraté skončili v opozici. Pellegrini pak nejprve vyzval Fica k rezignaci z čela strany, nakonec ale spolu s deseti poslanci ze Směru-SD vystoupil a ohlásil založení vlastního politického subjektu.

"Moje mise pokračuje a spočívá v tom, že především budu chránit stranu Směr-sociální demokracie. Odmítám, aby nás někdo nadále urážel. Budeme se razantně chránit před takovými útoky," řekl novinářům po skončení sněmu Fico, jehož strana zejména během svého vládnutí čelila kritice za různé kauzy.

V červnovém průzkumu veřejného mínění, do kterého agentura Focus zahrnula i připravovanou Pellegriniho stranu, preference Směru-SD dosáhly 9,5 procenta. V posledních volbách přitom Ficova strana zaznamenala dlouhodobě nejhorší výsledek 18,29 procenta. Naopak vznikající Pellegriniho strana s popularitou 19,3 procenta v sondáži skončila na druhém místě těsně za nejsilnějším vládním hnutím Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti premiéra Igora Matoviče.

Delegáti Směru-SD na sněmu zvolili také nové místopředsedy strany. Jedním z nich se stal silně levicový politik a kritik liberálů poslanec Ľuboš Blaha, jehož policie na začátku července obvinila z extremistického deliktu kvůli jeho příspěvku na sociální síti o lžích o vraždících komunistech.

Spolu s Pellegrinim dříve vystoupili ze Směru-SD také další dva jeho bývalí místopředsedové.

Popularita dříve dominantního Směru-SD klesá zhruba od prohry Fica v přímých prezidentských volbách v roce 2014 s pozdější hlavou státu Andrejem Kiskou. Fico pak neuspěl s ambicemi stát se předsedou ústavního soudu, což odmítl Kiska, který loni jako hlava státu vybíral nové ústavní soudce i vedení této vrcholné soudní instituce. Sám Fico se postupně zařadil v průzkumech veřejného mínění mezi nejméně důvěryhodné slovenské politiky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bývalý král Juan Carlos I. se stěhuje ze Španělska

03.08.2020 20:45 Bývalý španělský král Juan Carlos I., který čelí vyšetřování kvůli finančnímu skandálu, se rozhodl…

Politici posvětili otevření nového mostu v Janově. Záchranáři ceremonii…

03.08.2020 20:17 Dva roky po zřícení dálničního mostu v severoitalském Janově dnes vrcholní italští představitelé…

Bývalý papež Benedikt XVI. těžce onemocněl

03.08.2020 19:34 Bývalý papež Benedikt XVI. těžce onemocněl, informoval dnes s odvoláním na papežova životopisce…

Na jih Španělska dorazilo od pátku 435 dalších migrantů z Afriky

03.08.2020 17:54 Na jih Španělska dorazilo od pátku z Afriky na menších člunech dalších 435 migrantů, většina z nich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama