Finská vláda poprvé doporučila lidem, aby nosili roušky

Finská vláda dnes poprvé doporučila, aby si lidé kvůli šíření koronaviru zakrývali na veřejnosti ústa a nos. Premiérka Sanna Marinová uvedla, že roušky by měli lidé nosit tam, kde nelze dodržovat patřičné rozestupy, například v hromadné dopravě. Ve Finsku se zatím koronavirem nakazilo 7683 lidí, denní počet infikovaných v poslední době roste.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Finská vláda doporučila, aby si lidé starší 15 let zakrývali nos a ústa na veřejnosti v případě, že budou na místech s větším množstvím lidí déle než 15 minut. Výzva se netýká regionů, v nichž žádný případ infekce virem SARS-CoV-2 nezaznamenali déle než dva týdny.

Premiérka Marinová zdůraznila, že se jedná o doporučení, nikoli nařízení. Podle agentury DPA finská vláda na základě současných zákonů povinnost nosit roušky nařídit ani nemůže. Přesto se jedná o milník ve finské reakci na epidemii covidu-19, neboť je to poprvé, kdy vláda v Helsinkách nošení roušek podpořila, upozornila agentura Reuters.

Premiérka Marinová dnes rovněž vysvětlila, že vláda nemůže nařídit povinnou karanténu lidem, kteří se vracejí z určitých zemí. Učinit to mohou v konkrétních případech místní hygienické stanice a lékaři.

Ačkoli zůstává počet nakažených ve Finsku relativně nízký, i zde nových případů v posledních dnech přibývá. Za uplynulých 24 hodin přibylo 41 případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší počet od konce května. Celkem se od počátku epidemie nakazilo ve Finsku již 7683 lidí. S covidem-19 jich 333 zemřelo. Finsko má asi 5,5 milionu obyvatel.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cesta na Slovensko se komplikuje. V platnosti jsou nová omezení

18.09.2020 11:09 Aktualizováno Při cestování z Česka na Slovensko začala dnes dopoledne platit omezení kvůli šíření koronaviru.…

Slovensko hlásí rekord, 235 infikovaných koronavirem za den

18.09.2020 10:29 Slovensko ve čtvrtek zaznamenalo rekordní denní přírůstek nových případů koronaviru od propuknutí…

Vládní mluvčí připustil předčasné volby či menšinovou vládu v Polsku

18.09.2020 09:35 Polsko by možná čekají předčasné parlamentní volby, případně by nacionalistická strana Právo a…

Zpřísněná opatření zavádí dnes kvůli koronaviru několik zemí

18.09.2020 09:08 Několik zemí dnes zavádí zpřísněná opatření, která mají zpomalit šíření koronaviru. V Izraeli začne…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama