Finsko jako příklad země, která je premiantem v boji s dezinformacemi

Finsko se umístilo první v žebříčku Media Literacy Index 2021, který sestavují European Policies Initiative a Open Society Institute – Sofia. Index hodnotí odolnost vůči šíření možných dezinformací v pětatřiceti evropských zemích. Soustředí se také na svobodu médií, vzdělávání a důvěru ve společnost.

Další v pořadí tohoto žebříčku se umístilo Dánsko, Estonsko, Švédsko a Irsko. Česká republika se umístila na 19. příčce a mezi posledními se umístila Severní Makedonie, Bosna a Hercegovina nebo Albánie.

Jak uvádí Finská vláda na svých stránkách, boj proti dezinformací považuje za důležitý v kontextu realizace lidských práv.

Finsko má přitom silnou motivaci bojovat proti dezinformacím. Když v roce 2014 došlo k anexi Krymu sousedním Ruskem, začalo se Finsko dívat na svého velkého souseda s rostoucím znepokojením. Následovala totiž zvýšená dezinformační aktivita cílící na Finsko, která obsahovala snahy o přepisování historie a pronásledování novinářů i výzkumníků, kteří se k Rusku stavěli kriticky.

Pro finský přístup je přitom typické zapojení různých úřadů. Vylepšení mediální gramotnosti se stalo klíčovým cílem ministerstva školství a kultury. Programy pro mediální vzdělávání jsou součástí školní výuky, ale další iniciativy směřují také ke vzdělávání dospělých.

Jak uvádí Kari Kivinen pro The Guardian, s mediální gramotností je možné začínat ve velmi útlém věku. U nejmladších dětí přitom využívají i pohádkové příběhy.

U větších dětí je pak záběr širší, například na druhém stupni se v hodinách matematicky učí, jak jednoduché je lhát za využití statistiky. V rámci výtvarné výchovy rozebírají, jak je možné manipulovat s významem obrazu. V dějepisu se zaměřují na významné kampaně propagandy, zatímco v hodinách finštiny se rozebírá, kolika možnými způsoby lze využívat slov za účelem zmatení nebo oklamání.

Kromě výuky na školách je významným pilířem v boji proti dezinformacím práce s veřejnými činiteli. Finská vláda se rozhodla zaměstnat Jeda Willarda, který je ředitelem Franklin Delano Roosevelt Center for Global Engagement na Harvardu. S jeho pomocí pak byl sestaven program pro chápání a identifikaci toho, proč jsou dezinformace tak virální a jak se bránit propagandě.

Výsledkem bylo týdenní školení, kterého se účastnilo 100 vládních úředníků z různých odborů a úrovní hierarchie. To se přitom nezaměřovalo primárně na nepravdivé zprávy, které se o zemi šíří. Podle Willarda je zásadní vytvořit nový narativ, který zdůrazňuje finské hodnoty a vyprávět pozitivní „finský příběh“.

Podle některých výzkumníků je zároveň potřeba šetřit s vyvracením nepravdivých informací. Při systematickém opakování dezinformací totiž hrozí, že se lidem vryjí do paměti a nebudou si už příliš pamatovat argumenty, které je vyvracely.

Celkově od roku 2016 došlo ve Finsku k proškolení více než 10 000 úředníků, novinářů a neziskových organizací v oblasti odolnosti vůči dezinformacím.

Stejně jako Finsko při zavádění svých programů pozvalo světové odborníky, další země se obracejí na Finsko jako inspiraci v boji s dezinformacemi. Není náhodou, že se Finsko stalo hostitelem European Center of Excellence for Countering Hybrid Threats, tedy Evropského centra pro boj s hybridními hrozbami.

Související

Více souvisejících

Finsko Boj proti dezinformacím a fake news fake news

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 45 minutami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 2 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy