Firmy Curevac a Bayer uzavřely smlouvu o spolupráci na vakcíně

Německé firmy Curevac a Bayer uzavřely smlouvu o spolupráci při dokončování vakcíny proti koronaviru. Farmaceutický koncern Bayer má mimo jiné pomoci vytvořit podmínky pro schválení očkovací látky, kterou už delší dobu vyvíjí biotechnologická firma Curevac.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Obě firmy dnes podle agentury DPA oznámily, že uzavřely dohodu o spolupráci a službách. Bayer se má zapojit do nákladných prací, které jsou nutné pro schválení vakcíny a má se podílet na příslušné studii. Kromě toho má pomoci zajistit dodavatelské řetězce. Smlouva však podle DPA neobsahuje ustanovení, že Bayer převezme také samotnou výrobu vakcíny.

Očkovací látka CVnCoV firmy Curevac vstoupila v polovině prosince do třetí fáze klinické studie. Její první výsledky firma očekává na konci prvního čtvrtletí letošního roku. Pro případ, že bude schválena, zajistila Evropská komise pro unijní státy 405 milionů dávek této vakcíny.

Šéf tübingenské firmy Curevac Franz-Werner Haas vyjádřil potěšení nad "dalším silným partnerem na naší straně". Jeho firma bude podle Haase nadále majitelem licence, ale Bayer bude mít možnost ji získat pro některé mimoevropské trhy.

Podle DPA není ve farmaceutickém odvětví běžné, aby spíš menší firmy v oblasti vývoje navazovaly spolupráci s giganty v oboru. Předtím se podobně rozhodla také mohučská firma BioNTech, která spojila síly s americkým koncernem Pfizer, a společně se jí tak podařilo jako první společnosti dostat na evropský trh svou vakcínu. Jako druhou schválily ve středu Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a Evropská komise také vakcínu americké firmy Moderna.

Pro německou vládu je podle DPA spolupráce firem Curevac a Bayer další posilou ve snaze umožnit do léta očkování všem občanům, kteří k tomu budou ochotní.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je podle počtu nakažených nejhorší zemí v EU. V Rakousku začíná…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

Německá policie objevila v dodávkách 23 migrantů, předala je do Česka

16.01.2021 21:58 Třiadvacet migrantů objevili němečtí policisté ve třech dodávkách, které zastavili u města Selb…

Slovenská vláda se shodla na plošném testování na koronavirus

16.01.2021 21:56 Na uspořádání plošného otestování obyvatel Slovenska na koronavirus s cílem odhalit polovinu…

Ve Francii začal platit zákaz vycházení už od 18:00

16.01.2021 21:09 Ve Francii začal dnes platit delší zákaz nočního vycházení. Místo dosavadních 20:00 nesmí obyvatelé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama