Francie a Brazílie na ostří nože. Macron si nedal útok na svou manželku líbit

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyjádřil naději, že Brazílie bude mít brzy nového prezidenta, který bude kompetentní. Nezvykle ostrou kritikou tak reagoval na krok Jaira Bolsonara, který na facebooku podpořil komentářem sexistický útok na Macronovu manželku Brigitte.

Brigitte Macronová a Emmanuel Macron
doporučujeme

Podle francouzského prezidenta se Bolsonaro choval "mimořádně neuctivě" a Brazilci, kterých si váží, jsou bezpochyby zahanbeni.

Francouzská média dnes informovala, že brazilský prezident Bolsonaro komentoval na facebooku montáž jednoho z uživatelů, na které je Macron s manželkou Brigitte a Bolsonaro s manželkou Michelle. "Už rozumíš, proč Macron Bolsonara pronásleduje?" stojí u obrázku. Brazilský prezident z ověřeného účtu kometoval: "Neponižujte toho chlapíka, cha, cha, cha."

Na dotaz agentury AFP, zda komentář zveřejnil sám prezident, nebo někdo z jeho týmu, Bolsonarův úřad odmítl poskytnout komentář.

"Je to smutné pro něj i pro Brazilce, brazilské ženy, které bez pochyby cítí stud, když čtou něco takového od svého prezidenta... jsou to mimořádně neuctivé útoky na mou ženu," řekl Macron během jednání na summitu G7 v jihofrancouzském Biarritzu. Bolsonara také obvinil, že v červenci zrušil plánovanou schůzku s francouzským ministrem zahraničí Jeanem-Yvesem Le Drianem a místo toho šel k holiči.

zdroj: YouTube

Spor kolem facebookového příspěvku prohloubil nevraživost mezi prezidenty Francie a Brazílie. Macron už dříve brazilského prezidenta obvinil, že lhal, když v červnu slíbil, že bude bojovat s klimatickými změnami. Minulý týden pak Paříž pohrozila, že zablokuje ratifikaci dohody o volném obchodu mezi EU a skupinou jihoamerických zemí Mercosur kvůli údajně málo ráznému postupu Brazílie v boji s požáry Amazonského pralesa.

Bolsonaro Macrona následně osočil z koloniálního smýšlení a brazilský ministr školství Abraham Weintraub označil šéfa Elysejského paláce za "oportunistického kreténa", který si chce svými kroky získat francouzskou zemědělskou lobby.

Dnes Macron oznámil, že skupina G7 uvolní na hašení požárů v Amazonském pralese okamžitou finanční pomoc 20 milionů dolarů (465 milionů Kč). Bolsonaro následně na twitteru napsal, že nehodlá přijmout "nemístné" a "zlovolné" útoky francouzského prezidenta, jehož představa o záchraně Amazonie by znamenala, že se s Brazílií bude zacházet jako s kolonií.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu dále narůstá denní bilance infekcí, nově hlásí 1445 nakažených

13.08.2020 08:16 V Německu se i nadále zvyšuje denní přírůstek případů koronaviru, za posledních 24 hodin jich země…

Ve Francii za den přibylo přes 2500 nakažených, nejvíc od uvolnění…

12.08.2020 21:52 Ve Francii za uplynulý den přibylo 2524 případů nákazy novým koronavirem, což je nejvíce od…

Řecko hlásí nejvíce nakažených od začátku pandemie

12.08.2020 20:43 V Řecku se za posledních 24 hodin potvrdilo 262 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, jde o…

Španělsko má opět více nakažených za den než předchozí dva dny

12.08.2020 20:20 Ve Španělsku se za poslední den potvrdilo 1690 nakažených novým koronavirem, údaj ale nezahrnuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama