Francie a Brazílie na ostří nože. Macron si nedal útok na svou manželku líbit

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyjádřil naději, že Brazílie bude mít brzy nového prezidenta, který bude kompetentní. Nezvykle ostrou kritikou tak reagoval na krok Jaira Bolsonara, který na facebooku podpořil komentářem sexistický útok na Macronovu manželku Brigitte.

Brigitte Macronová a Emmanuel Macron

Podle francouzského prezidenta se Bolsonaro choval "mimořádně neuctivě" a Brazilci, kterých si váží, jsou bezpochyby zahanbeni.

Francouzská média dnes informovala, že brazilský prezident Bolsonaro komentoval na facebooku montáž jednoho z uživatelů, na které je Macron s manželkou Brigitte a Bolsonaro s manželkou Michelle. "Už rozumíš, proč Macron Bolsonara pronásleduje?" stojí u obrázku. Brazilský prezident z ověřeného účtu kometoval: "Neponižujte toho chlapíka, cha, cha, cha."

Na dotaz agentury AFP, zda komentář zveřejnil sám prezident, nebo někdo z jeho týmu, Bolsonarův úřad odmítl poskytnout komentář.

"Je to smutné pro něj i pro Brazilce, brazilské ženy, které bez pochyby cítí stud, když čtou něco takového od svého prezidenta... jsou to mimořádně neuctivé útoky na mou ženu," řekl Macron během jednání na summitu G7 v jihofrancouzském Biarritzu. Bolsonara také obvinil, že v červenci zrušil plánovanou schůzku s francouzským ministrem zahraničí Jeanem-Yvesem Le Drianem a místo toho šel k holiči.

zdroj: YouTube

Spor kolem facebookového příspěvku prohloubil nevraživost mezi prezidenty Francie a Brazílie. Macron už dříve brazilského prezidenta obvinil, že lhal, když v červnu slíbil, že bude bojovat s klimatickými změnami. Minulý týden pak Paříž pohrozila, že zablokuje ratifikaci dohody o volném obchodu mezi EU a skupinou jihoamerických zemí Mercosur kvůli údajně málo ráznému postupu Brazílie v boji s požáry Amazonského pralesa.

Bolsonaro Macrona následně osočil z koloniálního smýšlení a brazilský ministr školství Abraham Weintraub označil šéfa Elysejského paláce za "oportunistického kreténa", který si chce svými kroky získat francouzskou zemědělskou lobby.

Dnes Macron oznámil, že skupina G7 uvolní na hašení požárů v Amazonském pralese okamžitou finanční pomoc 20 milionů dolarů (465 milionů Kč). Bolsonaro následně na twitteru napsal, že nehodlá přijmout "nemístné" a "zlovolné" útoky francouzského prezidenta, jehož představa o záchraně Amazonie by znamenala, že se s Brazílií bude zacházet jako s kolonií.

Instituce EU chtějí i po pandemii zčásti zůstat u práce na dálku

01.08.2021 09:48 Instituce Evropské unie se chystají na debatu o tom, jak po letních prázdninách promítnout…

Počet nakažených obyvatel v Německu nadále stoupá

01.08.2021 08:29 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 2097 lidí s pozitivním testem na covid-19 a jedno úmrtí…

V Německu přibylo za den 2400 nakažených koronavirem

31.07.2021 07:56 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 2400 případů koronavirové nákazy a 21 úmrtí v…

Německo bude při vstupu žádat test, doklad o uzdravení nebo očkovací…

30.07.2021 23:17 Aktualizováno Německá vláda dnes schválila zpřísnění podmínek při vstupu do země. Od neděle bude nutné, aby se…

Čaputová zareagovala na protesty v Bratislavě, odsoudila agresivitu

30.07.2021 20:57 Aktualizováno Občané mají právo protestovat proti opatřením, která mají ochránit jejich zdraví a životy.…

Při nehodě autobusu u Berlína se těžce zranilo devět lidí

30.07.2021 19:15 Aktualizováno Při dnešní nehodě autobusu na německé dálnici A13 jižně od Berlína se zranilo 17 lidí, z toho devět…

EK pro část Česka zvyšuje limit státní podpory podniků na 30 až 40 procent

30.07.2021 16:22 Podniky v českých regionech soudržnosti Severozápad, Severovýchod, Střední Morava a Moravskoslezsko…

Litva hlásí příchod dalších migrantů, Frontex poslal posily

30.07.2021 15:30 Litevští pohraničníci během uplynulých 24 hodin zadrželi dalších 137 migrantů, kteří nelegálně…

Německo má za den 2454 nakažených koronavirem, více než před týdnem

30.07.2021 09:58 V Německu za uplynulý den přibylo 2454 případů nákazy novým koronavirem. Vyplývá to z dnešních…

Žena v Německu vyhrála v loterii 33 milionů eur, akorát o tom nevěděla

29.07.2021 13:15 V Německu vyhrála jedna ze sázejících v červnu jackpot v loterii Lotto, ale několik týdnů jí trvalo…

Související:

Právě se děje