Francie a Německo požadují potrestání autorů útoku na Navalného

Francie a Německo dnes znovu vybídly Rusko k podání vysvětlení ohledně kauzy otravy ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Žádají, aby Moskva pohnala ke spravedlnosti osoby, jež za útok nesou zodpovědnost. Podle agentury AFP to uvedli ve společném prohlášení ministři zahraničí obou zemí Jean-Yves Le Drian a Heiko Maas.

Heiko Maas
doporučujeme

"(Lidé) zodpovědní za tento hanebný čin musí být identifikováni a postaveni před spravedlnost," uvedli šéfové francouzské a německé diplomacie. Útok přitom odsoudili jako "velmi vážné ohrožení základních demokratických principů a politického pluralismu".

Ministři rovněž vyzvali Moskvu, aby Rusům zaručila možnost vykonávat jejich občanská a politická práva. Poznamenali přitom, že otrava Navalného není v Rusku prvním útokem na významného opozičníka.

Navalnyj, který je předním kritikem režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, zkolaboval minulý měsíc v letadle, kterým se vracel z návštěvy Sibiře do Moskvy. V bezvědomí byl nejprve hospitalizován v dálnovýchodním Omsku a později převezen na berlínskou kliniku Charité. Němečtí experti podle oznámení vlády Angely Merkelové z tohoto týdne dospěli nade vší pochybnost k závěru, že byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, která se svého času vyvíjela v Sovětském svazu. Rusko tvrdí, že chybějí důkazy o spáchání trestného činu; dnes ruští činitelé prohlásili, že v případě potvrzení otravy zahájí vyšetřování.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo nechce uzavřené hranice s ČR, ve hře jsou covid testy pro pendlery

23.09.2020 12:53 Německo, které dnes zřejmě označí celou Českou republiku za epidemicky rizikovou oblast, nestojí o…

Covid na Slovensku: Padl nový rekord v počtu nakažených za den

23.09.2020 12:08 Slovensko v úterý zaznamenalo rekordní denní přírůstek potvrzených nových případů nákazy…

Francouzská média se postavila za Charlie Hebdo a svobodu slova

23.09.2020 10:27 Zástupci stovky francouzských médií připojili svůj podpis k otevřenému dopisu, v němž se postavili…

Navalnyj byl propuštěn z berlínské nemocnice

23.09.2020 09:50 Aktualizováno Ruského opozičního politika Alexeje Navalného propustili v úterý z berlínské nemocnice. S odvoláním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama