Francie a Německo požadují potrestání autorů útoku na Navalného

Francie a Německo dnes znovu vybídly Rusko k podání vysvětlení ohledně kauzy otravy ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Žádají, aby Moskva pohnala ke spravedlnosti osoby, jež za útok nesou zodpovědnost. Podle agentury AFP to uvedli ve společném prohlášení ministři zahraničí obou zemí Jean-Yves Le Drian a Heiko Maas.

Heiko Maas
doporučujeme

"(Lidé) zodpovědní za tento hanebný čin musí být identifikováni a postaveni před spravedlnost," uvedli šéfové francouzské a německé diplomacie. Útok přitom odsoudili jako "velmi vážné ohrožení základních demokratických principů a politického pluralismu".

Ministři rovněž vyzvali Moskvu, aby Rusům zaručila možnost vykonávat jejich občanská a politická práva. Poznamenali přitom, že otrava Navalného není v Rusku prvním útokem na významného opozičníka.

Navalnyj, který je předním kritikem režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, zkolaboval minulý měsíc v letadle, kterým se vracel z návštěvy Sibiře do Moskvy. V bezvědomí byl nejprve hospitalizován v dálnovýchodním Omsku a později převezen na berlínskou kliniku Charité. Němečtí experti podle oznámení vlády Angely Merkelové z tohoto týdne dospěli nade vší pochybnost k závěru, že byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, která se svého času vyvíjela v Sovětském svazu. Rusko tvrdí, že chybějí důkazy o spáchání trestného činu; dnes ruští činitelé prohlásili, že v případě potvrzení otravy zahájí vyšetřování.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

AstraZeneca popírá nízkou účinnost vakcíny u seniorů

26.01.2021 11:28 Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca dnes popřela zprávy německých médií, podle kterých…

Italský premiér Giuseppe Conte oznámil vládě demisi

26.01.2021 11:04 Italský premiér Giuseppe Conte dnes podle očekávání oznámil vládě svou demisi, v poledne ji má…

ONLINE: V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 10:25 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 21:54 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama