Francie, Británie a Německo podaly stížnost na Írán kvůli jaderné dohodě, ve hře je i obnovení sankcí

Francie, Británie a Německo dnes využily možnosti, kterou nabízí mezinárodní jaderná dohoda s Íránem, a podali na Teherán stížnost kvůli porušování jeho závazků vyplývajících z tohoto dokumentu. Uvedli to ve společném prohlášení ministři zahraničí západoevropské trojice. Cílem je podle nich záchrana dohody a obnovení diskuze s Íránci, která by Teheránu umožnila přehodnotit některá jeho minulá rozhodnutí.

OSN
doporučujeme

Stížnost nemá směřovat k obnovení protiíránských sankcí uvalených OSN. Teherán krok evropských zemí vnímá jako strategickou chybu. Rusko nepovažuje stížnost evropských signatářů za dobrou volbu.

Dohodu, v níž se Teherán zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí, podepsalo v roce 2015 s Íránem šest světových mocností - Británie, Čína, Francie, Německo, Rusko a USA. Smyslem bylo zbrzdit íránský jaderný program, zamezit tak Teheránu ve vývoji jaderných zbraní, ale umožnit mu mírové využívání jaderných technologií.

V roce 2018 americký prezident Donald Trump označil dohodu za neúčinnou a oznámil, že Spojené státy od ní odstupují. Následně Teherán postupně přestal plnit některé podmínky dohody a začátkem tohoto měsíce oznámil, že se již nebude řídit stanovenými limity pro obohacování uranu.

Dohoda předpokládá, že v případě podezření z jejího porušování si mohou signatáři stěžovat u společné komise, v níž zasedají zástupci Íránu, Ruska, Číny, tří evropských mocností a EU. Pokud komise neshodu nevyřeší, postupuje záležitost Radě bezpečnosti OSN. Pokud by ani ta spor do 30 dní nevyřešila, vstoupí znovu v platnost sankce uvalené OSN vůči Íránu, které dohoda původně uvolnila.

Ministři tria evropských zemí dnes oznámili, že "vzhledem ke krokům Íránu nemají na výběr" a obracejí se na komisi se stížností.

"Činíme tak v dobré víře, se společným cílem zachránit (dohodu) JCPOA a v upřímné snaze najít cestu ze zablokované situace prostřednictvím konstruktivního diplomatického dialogu," uvádí ve společném prohlášení. Ministři s odvoláním na americké sankce dodali, že jejich země "se nepřipojí ke snahám o vyvinutí maximálního tlaku na Írán".

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell zdůraznil, že vidí ve stížnosti snahu zachránit jadernou dohodu.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví v prohlášení zveřejněném na internetu uvedl, že Írán je připraven podpořit konstruktivní snahy vedoucí k záchraně jaderné dohody. Později íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf označil stížnost evropských signatářů za "strategickou chybu", která nemá žádné právní opodstatnění.

Ruské ministerstvo zahraničí dnes podle agentury TASS uvedlo, že evropští signatáři stížností spustili mechanismus, který může vyloučit návrat k plnění jaderné dohody.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že Izrael nedopustí, aby Írán získal jaderné zbraně a vyzval Západ, aby skrze OSN obnovil sankce proti Teheránu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Belgické strany se dohodly na koalici, dál hledají premiéra. Povolební pat…

30.09.2020 09:33 Po téměř 500 dnech od parlamentních voleb se sedm belgických stran dohodlo na nové většinové vládní…

Belgie má přes 10 tisíc obětí koronaviru, v poměru k počtu obyvatel patří…

30.09.2020 08:46 Belgie prolomila hranici 10.000 zemřelých s koronavirovou infekcí poté, co za poslední den přibylo…

Polská policie zabavila dokumenty o okupaci Lodže, byly k prodeji přes…

30.09.2020 08:41 Policie ve Varšavě zabavila téměř 300 historických dokumentů týkajících se nacistické okupace…

Útok v Paříži: Pákistánec byl obviněn z pokusu o vraždu s teroristickým…

30.09.2020 07:34 Pětadvacetiletý Pákistánec, který v pátek v Paříži před bývalou redakcí satirického časopisu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama