Francie chce od pondělí zahájit uvolňování, uvedl to premiér

Vývoj epidemiologické situace z posledních dní umožňuje Francii zahájit v pondělí po téměř dvou měsících postupné uvolňování celostátní karantény. Po zasedání vlády to dnes oznámil francouzský premiér Édouard Philippe.

Omezení pohybu obyvatel přestanou platit i v pařížském regionu Île-de-France, ačkoli zde pacienti s koronavirem přibývají výrazně rychleji než v jiných částech země, a nebudou se už vztahovat ani na "zranitelné" skupiny. Vláda nicméně v obou případech doporučuje pokračovat v izolaci.

Datum 11. května bylo už několik týdnů skloňováno coby plánovaný začátek obnovování pozastavených aktivit. I po představení konkrétnější strategie na začátku minulého týdne ale přetrvávaly u řady bodů nejasnosti, zatímco vláda varovala, že vše závisí na vývoji dat ohledně šíření nákazy. Premiér Philippe nyní příchod "nové etapy" potvrdil.

"Vzhledem ke zdravotnickým výsledkům zaznamenaným v posledních dnech můžeme v pondělí 11. května začít s postupným rušením karantény," citoval předsedu vlády deník Le Monde. Ministr zdravotnictví Olivier Véran informoval, že Francie zvýšila kapacity testování obyvatel na potřebnou úroveň a dokáže zpracovat 700.000 vzorků týdně.

V pondělí tak může začít návrat do některých vzdělávacích zařízení a otevírání obchodů s jiným než nezbytným zbožím. Povinnou izolaci už nebudou mít nařízené ani skupiny obyvatel, pro které představuje koronavirus největší hrozbu. Philippe jim ovšem doporučil preventivní opatření nadále dodržovat, stejně tak vyzval občany, aby v co největší míře dál pracovali z domovů. Stále bude platit zákaz shromažďování více než deseti osob, rovněž zůstávají uzavřené francouzské hranice.

"Dobrá zpráva je, že jsme ve stavu, kdy můžeme potvrdit rušení karantény na celém území. Méně dobrá zpráva je, že některé departementy nemají tak dobré výsledky, jak jsme doufali," konstatoval premiér.

Francouzská vláda začíná s novou fází boje proti nákaze vyhodnocovat epidemiologickou situaci po jednotlivých regionech, kterým přidělila červenou nebo zelenou barvu podle míry rizika. Jako "zelené" jsou označovány ty části země, v nichž jsou k dispozici značné kapacity nemocniční péče i testování potenciálních nakažených. Pokud se tam situace v následujících třech týdnech nezhorší, bude na začátku června přicházet v úvahu obnovení prezenční výuky na středních školách či otevření kavárena restaurací.

"V dalších departementech ještě virus aktivně cirkuluje a nemocnice zůstávají pod velkým tlakem. Tady hovoříme o 'červených' departementech. Odvolávání karantény je tam možné s určitými omezeními: žádné otevírání středních škol, žádné otevírání parků a zahrad," pokračoval Philippe.

Francie je v tomto směru "rozdělená vedví", přičemž horší situace panuje na celém severovýchodě včetně Paříže. Zejména postup v Île-de-France podle premiéra vyžaduje maximální ostražitost. "Vyzýváme obyvatele Île-de-France, aby omezili vycházení jen na zcela nezbytné přesuny," dodal ministr zdravotnictví. Na používání místní hromadné dopravy se podle vlády budou vztahovat zvláštní opatření.

Omezení pohybu obyvatel platí ve Francii od 17. března, ještě déle trvá uzavírka škol a restaurací či barů. Vláda ve středu večer evidovala 25.809 úmrtí způsobených koronavirem a přes 170.000 pozitivně testovaných lidí. Počet obětí nákazy v zemi stále stoupá o stovky denně, na jednotkách intenzivní péče bylo ve středu stále přes 3000 pacientů s covidem-19.

Související

Více souvisejících

Francie Édouard Philippe Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy