Francie chce od pondělí zahájit uvolňování, uvedl to premiér

Vývoj epidemiologické situace z posledních dní umožňuje Francii zahájit v pondělí po téměř dvou měsících postupné uvolňování celostátní karantény. Po zasedání vlády to dnes oznámil francouzský premiér Édouard Philippe.

Édouard Philippe
doporučujeme

Omezení pohybu obyvatel přestanou platit i v pařížském regionu Île-de-France, ačkoli zde pacienti s koronavirem přibývají výrazně rychleji než v jiných částech země, a nebudou se už vztahovat ani na "zranitelné" skupiny. Vláda nicméně v obou případech doporučuje pokračovat v izolaci.

Datum 11. května bylo už několik týdnů skloňováno coby plánovaný začátek obnovování pozastavených aktivit. I po představení konkrétnější strategie na začátku minulého týdne ale přetrvávaly u řady bodů nejasnosti, zatímco vláda varovala, že vše závisí na vývoji dat ohledně šíření nákazy. Premiér Philippe nyní příchod "nové etapy" potvrdil.

"Vzhledem ke zdravotnickým výsledkům zaznamenaným v posledních dnech můžeme v pondělí 11. května začít s postupným rušením karantény," citoval předsedu vlády deník Le Monde. Ministr zdravotnictví Olivier Véran informoval, že Francie zvýšila kapacity testování obyvatel na potřebnou úroveň a dokáže zpracovat 700.000 vzorků týdně.

V pondělí tak může začít návrat do některých vzdělávacích zařízení a otevírání obchodů s jiným než nezbytným zbožím. Povinnou izolaci už nebudou mít nařízené ani skupiny obyvatel, pro které představuje koronavirus největší hrozbu. Philippe jim ovšem doporučil preventivní opatření nadále dodržovat, stejně tak vyzval občany, aby v co největší míře dál pracovali z domovů. Stále bude platit zákaz shromažďování více než deseti osob, rovněž zůstávají uzavřené francouzské hranice.

"Dobrá zpráva je, že jsme ve stavu, kdy můžeme potvrdit rušení karantény na celém území. Méně dobrá zpráva je, že některé departementy nemají tak dobré výsledky, jak jsme doufali," konstatoval premiér.

Francouzská vláda začíná s novou fází boje proti nákaze vyhodnocovat epidemiologickou situaci po jednotlivých regionech, kterým přidělila červenou nebo zelenou barvu podle míry rizika. Jako "zelené" jsou označovány ty části země, v nichž jsou k dispozici značné kapacity nemocniční péče i testování potenciálních nakažených. Pokud se tam situace v následujících třech týdnech nezhorší, bude na začátku června přicházet v úvahu obnovení prezenční výuky na středních školách či otevření kavárena restaurací.

"V dalších departementech ještě virus aktivně cirkuluje a nemocnice zůstávají pod velkým tlakem. Tady hovoříme o 'červených' departementech. Odvolávání karantény je tam možné s určitými omezeními: žádné otevírání středních škol, žádné otevírání parků a zahrad," pokračoval Philippe.

Francie je v tomto směru "rozdělená vedví", přičemž horší situace panuje na celém severovýchodě včetně Paříže. Zejména postup v Île-de-France podle premiéra vyžaduje maximální ostražitost. "Vyzýváme obyvatele Île-de-France, aby omezili vycházení jen na zcela nezbytné přesuny," dodal ministr zdravotnictví. Na používání místní hromadné dopravy se podle vlády budou vztahovat zvláštní opatření.

Omezení pohybu obyvatel platí ve Francii od 17. března, ještě déle trvá uzavírka škol a restaurací či barů. Vláda ve středu večer evidovala 25.809 úmrtí způsobených koronavirem a přes 170.000 pozitivně testovaných lidí. Počet obětí nákazy v zemi stále stoupá o stovky denně, na jednotkách intenzivní péče bylo ve středu stále přes 3000 pacientů s covidem-19.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus: Na Slovensku po předchozím růstu ubylo nových případů

10.07.2020 10:48 Počet nových případů koronaviru na Slovensku ve čtvrtek po předchozím nárůstu na více než…

Sesuv skály v Rakousku si vyžádal tři mrtvé, dnes bylo vyproštěno tělo…

10.07.2020 09:56 Středeční sesuv skály v turisty oblíbené Medvědí soutěsce v jihorakouské spolkové zemi Štýrsko si…

Řecko schválilo zákon o demonstracích, tisíce lidí proti němu protestují

10.07.2020 07:23 Řecký parlament ve čtvrtek schválil zákon regulující pouliční demonstrace, proti kterému v centru…

Německá kontrarozvědka varuje před poskytováním dat Číňanům

09.07.2020 23:06 Německá kontrarozvědka dnes varovala zákazníky před poskytováním osobních dat čínským platebním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy