Francie chce zakázat zveřejňování fotek policistů, návrh zákona budí kontroverze

Francouzští poslanci se dnes začali zabývat kontroverzním návrhem bezpečnostního zákona. Na jeho základě by hrozilo vězení lidem, kteří by zveřejnili fotografie policistů a četníků s úmyslem ublížit jim. Informovala o tom agentura AFP. Podle kritiků, mezi nimiž je i francouzská ombudsmanka, by zákon omezil svobodu tisku.

Francouzská policie, ilustrační foto
doporučujeme

Norma, o které začalo Národní shromáždění jednat, měla původně rozšířit pravomoci městské policie a stanovit pravidla pro soukromé bezpečnostní agentury. Strany, které v parlamentu podporují prezidenta Emmanuela Macrona a v dolní komoře mají většinu, ale do předlohy vložily pasáž, která je podle nich reakcí na stížnosti policejních odborů. Ty tvrdí, že policisté a četníci stále častěji čelí výhrůžkám a útokům.

Podle doplněného textu by novým trestným činem bylo šíření fotografií či videí, na kterých by byl obličej či jiný prvek, podle něhož by bylo možné policistu nebo četníka identifikovat, a to v případě, že šiřitel měl v úmyslu způsobit dotyčnému "fyzickou či psychickou újmu". Za porušení tohoto zákazu by hrozilo vězení až jeden rok a pokuta 45.000 eur (1,2 milionu Kč).

Francouzská ombudsmanka Claire Hédonová uvedla, že zákon přináší "významné riziko podkopání základních práv", včetně svobody tisku. Zveřejňování snímků policistů a četníků při zásazích je podle ní nezbytné pro fungování demokracie.

Novináři varují, že přijetí zákona by mohlo vést k autocenzuře. Další kritici upozorňují, že zveřejnění podobných fotografií v minulosti několikrát pomohlo při odhalování policejní brutality, například při zásazích na demonstracích.

Ministr vnitra Gérald Darmanin ale kritiku odmítá. Policejní zásahy se podle něj "samozřejmě" budou moci nadále fotografovat nebo filmovat. Zákon však považuje za potřebný, neboť příslušníci bezpečnostních složek čelí v případě zveřejnění identity výhrůžkám a například ženy, které slouží u policie, i výzvám ke znásilnění.

Národní shromáždění bude o zákonu hlasovat příští týden a pokud ho schválí, dostanou normu na stůl senátoři.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo prodlouží kvůli covidu-19 přísná omezení do 20. prosince

25.11.2020 21:57 Německo kvůli stále vysokému počtu případů nákazy koronavirem prodlouží přísná omezení do 20.…

EK varuje technologické giganty před důsledky porušování pravidel

25.11.2020 20:28 Velké technologické společnosti porušující nová pravidla Evropské unie pro jejich regulaci mohou v…

Itálie a Rakousko řeší podobu lyžařské sezony

25.11.2020 18:50 Itálie a Rakousko se dál přou o podobu nadcházející lyžařské sezony. Italský premiér Giuseppe Conte…

Německo odškodní diskriminované homosexuální vojáky

25.11.2020 17:36 Německo rehabilituje a odškodní homosexuální vojáky, kteří v minulosti čelili v armádě diskriminaci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama