Francie chce zakázat zveřejňování fotek policistů, návrh zákona budí kontroverze

Francouzští poslanci se dnes začali zabývat kontroverzním návrhem bezpečnostního zákona. Na jeho základě by hrozilo vězení lidem, kteří by zveřejnili fotografie policistů a četníků s úmyslem ublížit jim. Informovala o tom agentura AFP. Podle kritiků, mezi nimiž je i francouzská ombudsmanka, by zákon omezil svobodu tisku.

Francouzská policie, ilustrační foto

Norma, o které začalo Národní shromáždění jednat, měla původně rozšířit pravomoci městské policie a stanovit pravidla pro soukromé bezpečnostní agentury. Strany, které v parlamentu podporují prezidenta Emmanuela Macrona a v dolní komoře mají většinu, ale do předlohy vložily pasáž, která je podle nich reakcí na stížnosti policejních odborů. Ty tvrdí, že policisté a četníci stále častěji čelí výhrůžkám a útokům.

Podle doplněného textu by novým trestným činem bylo šíření fotografií či videí, na kterých by byl obličej či jiný prvek, podle něhož by bylo možné policistu nebo četníka identifikovat, a to v případě, že šiřitel měl v úmyslu způsobit dotyčnému "fyzickou či psychickou újmu". Za porušení tohoto zákazu by hrozilo vězení až jeden rok a pokuta 45.000 eur (1,2 milionu Kč).

Francouzská ombudsmanka Claire Hédonová uvedla, že zákon přináší "významné riziko podkopání základních práv", včetně svobody tisku. Zveřejňování snímků policistů a četníků při zásazích je podle ní nezbytné pro fungování demokracie.

Novináři varují, že přijetí zákona by mohlo vést k autocenzuře. Další kritici upozorňují, že zveřejnění podobných fotografií v minulosti několikrát pomohlo při odhalování policejní brutality, například při zásazích na demonstracích.

Ministr vnitra Gérald Darmanin ale kritiku odmítá. Policejní zásahy se podle něj "samozřejmě" budou moci nadále fotografovat nebo filmovat. Zákon však považuje za potřebný, neboť příslušníci bezpečnostních složek čelí v případě zveřejnění identity výhrůžkám a například ženy, které slouží u policie, i výzvám ke znásilnění.

Národní shromáždění bude o zákonu hlasovat příští týden a pokud ho schválí, dostanou normu na stůl senátoři.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU zkoumá, zda maďarský zákon namířený proti LGBT porušuje unijní právo

16.06.2021 21:48 Evropská komise vyhodnocuje, zda nový maďarský zákon, který mezi mladými lidmi do 18 let zakazuje…

Další incident s medvědem na Slovensku. Šelma vlezla do hotelu

16.06.2021 20:22 Do jednoho z hotelů ve Starém Smokovci ve Vysokých Tatrách v úterý večer vešel mladý medvěd. Podle…

Španělsko odloží roušky. Portugalsko zaznamenalo nejvyšší přírůstek od…

16.06.2021 19:29 Portugalsko dnes zaznamenalo nejvyšší přírůstek nových případů koronaviru od konce února. Za…

Slovenský ministr zahraničí Korčok očekává další sankce vůči Bělorusku

16.06.2021 17:53 Schválení nových sankcí EU vůči Bělorusku příští týden jako reakci na květnové vynucené přistání…

Související:

Právě se děje

reklama