Francie chystá zákon proti domácímu násilí. Agresorům dá náramky

Dolní komora francouzského parlamentu dnes téměř jednomyslně schválila návrh zákona proti domácímu násilí. Na základě normy, kterou musí ještě schválit Senát, by mohli agresivní manželé a partneři dostávat elektronický náramek. Francouzská vláda už na počátku září slíbila, že zesílí boj proti domácímu násilí a zlepší podporu jeho obětí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Násilí, ilustrační fotografie
doporučujeme

Pro návrh zákona, který předložila vládní strana Republika v pohybu (REM), hlasovalo 551 poslanců, proti se postavili jen dva a jeden se hlasování zdržel. Nyní text poputuje ve zrychleném řízení do Senátu, uvedla AFP. Ministryně spravedlnosti Nicole Belloubetová chce, aby zákon v platnost vstoupil na počátku příštího roku.

Elektronický náramek, který by nově mohli dostávat agresivní manželé a druzi, umožní stanovit jejich přesnou polohu, a měl by jim tak zabránit, aby porušili zákaz kontaktu se svými týranými partnerkami. Pokud by se přiblížili na menší vzdálenost, než jakou stanovil soud, vyslal by náramek signál.

S nasazením náramku nicméně budou muset souhlasit oba partneři, včetně agresora. Ten by se tak ale mohl vyhnout případné vazbě.

Agentura AFP upozornila, že podobný náramek zavedlo už několik evropských zemí. Ve Španělsku například po zahájení jeho používání výrazně klesl počet vražd žen ze strany jejich partnerů a bývalých partnerů.

Ve Francii v roce 2018 podle ministerstva vnitra zemřelo rukou manžela či partnera 121 žen. Letos už je počet žen, které na následky domácího násilí zemřely, vyšší.

Vláda premiéra Édouarda Philippa na počátku září oznámila, že hodlá zesílit boj proti domácímu násilí. Ze státního rozpočtu například uvolní pět milionů eur (129 milionů Kč), díky kterým má od příštího roku vzniknout 1000 nových míst v azylových domech a dalších ubytovnách pro týrané ženy.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko deportovalo rodinu do Německa. Otec skončil ve vazbě kvůli…

15.11.2019 20:52 Otec sedmičlenné rodiny, kterou ve čtvrtek Turecko deportovalo do Německa kvůli podezření ze…

Slovensko truchlí: Státní smutek za oběti tragédie u Nitry, Čaputová je…

15.11.2019 20:26 Aktualizováno Slovensko dnes státním smutkem uctilo oběti středeční nehody linkového autobusu, který se srazil s…

Německo naletělo školačce? Útok neznámou látku si zřejmě vymyslela

15.11.2019 17:35 Aktualizováno Zděšení vyvolala v německém městě Gelsenkirchen informace, že policie pátrá po muži, který ve…

Polsko má staronovou vládu, premiér Morawiecki bude dočasně i ministrem…

15.11.2019 16:51 Polský prezident Andrzej Duda dnes oficiálně jmenoval novou vládu, kterou opět povede dosavadní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama