Francie hrozí ostrovu Jersey odříznutím od elektřiny kvůli sporu o rybaření

Francie pohrozila britskému korunnímu území Jersey v Lamanšském průlivu odříznutím od elektřiny kvůli sporu o rybaření francouzských lodí v britských vodách. Paříž tvrdí, že místní úřady zavedly nové podmínky pro udělování licencí francouzským rybářům, jež odporují obchodní dohodě mezi Británií a Evropskou unií uzavřené na sklonku loňského roku. Činitelé ostrova dnes označili francouzskou reakci za nepřiměřenou.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Francouzská ministryně pro rybolov Annick Girardinová v úterý v Národním shromáždění prohlásila, že je "znechucena" zjištěním, že úřady na Jersey, které leží asi 23 kilometrů od francouzské pevniny, jednostranně zavedly nové podmínky pro udílení licencí na rybaření v tamních vodách. Ty podle Paříže odporují takzvané brexitové dohodě o volném obchodu s EU.

"V (brexitové) dohodě jsou stanovená odvetná opatření. No, a my jsme připraveni je použít," řekla Girardinová. "Pokud jde o Jersey, připomněla bych dodávky elektřiny podmořskými kabely. (...) Ačkoliv by bylo politováníhodné, kdybychom to museli učinit, uděláme to, pokud budeme muset," dodala.

Ostrov Jersey je součástí Normanských ostrovů, jež jsou britským závislým územím. Žije na něm asi 108.000 lidí a z 95 procent se spoléhá na dodávky elektřiny z Francie. Na ostrově mají rovněž dieselové generátory a větrné turbíny, které však slouží jen jako záložní zdroje.

Ministr ostrova Jersey pro vnější vztahy Ian Gorst dnes prohlásil, že francouzskou reakci považuje za nepřiměřenou. "Není to první pohrůžka, kterou Francouzi učinili vůči Jersey nebo Spojenému království od doby, co se řídíme touto novou dohodou," řekl v rádiu BBC. Prohlásil přitom, že tamní správa nechce zamezit v přístupu lodím, které v místních vodách rybařily pravidelně, a vyjádřil přesvědčení, že se roztržku podaří urovnat v přátelském duchu.

Spory ohledně rybolovu byly jedním z hlavních bodů sváru mezi evropskými a britskými vyjednavači před přijetím obchodní dohody mezi Bruselem a Londýnem a zůstávají předmětem sporu i nyní. V dubnu francouzští rybáři protestovali proti pomalému udělování rybářských licencí do britských vod tím, že hořícími barikádami blokovali přístup kamionů s britskými úlovky do města Boulogne-sur-Mer, kde se nachází největší evropské středisko na zpracování ryb.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO chce na summitu stvrdit vazby USA s Evropou a připravit se na nové…

13.06.2021 10:15 Příležitostí stvrdit návrat k pevnějším vazbám mezi Spojenými státy a Evropou bude pro lídry zemí…

Slovenský nejvyšší soud bude v úterý rozhodovat v případu vraždy Kuciaka

13.06.2021 10:05 Slovenský nejvyšší soud bude v úterý rozhodovat o trojici obžalovaných v případu vraždy novináře…

V Německu přibylo 1489 nakažených a 18 mrtvých

13.06.2021 08:03 V Německu přibylo za uplynulý den 1489 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 18 úmrtí…

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 00:01 NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama