Francie má další rekord v počtu nakažených, ačkoliv laboratoře stávkují

Ve Francii dnes opět zaznamenali rekordní počet nových případů koronaviru. Za uplynulý den se nákaza prokázala u 10.593 lidí, což je nejvíce od začátku epidemie. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví.

Francie, Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

V zemi dnes vstoupily do stávky stovky zaměstnanců soukromých laboratoří, které testují na koronavirus. Stěžují si hlavně na obrovské množství přesčasů a nedostatek lidí v provozech, uvedla agentura Reuters.

Denní bilance nově nakažených se dnes oproti údajům ze středy zvýšila téměř o tisícovku a překonala i dosud rekordní údaj ze soboty, kdy bylo nakažených 10.561. Bylo to poprvé od začátku epidemie, kdy se počet nově infikovaných dostal nad hranici 10.000.

Ve Francii, která má zhruba 67 milionů obyvatel, roste denní počet případů nákazy koronavirem od začátku srpna. Ministr zdravotnictví Olivier Véran dnes řekl, že aktuálně v zemi připadá 84 nakažených na 100.000 obyvatel. Ještě na konci srpna to bylo 50 infikovaných na 100.000 obyvatel, na konci července pouhých deset. Nejčastěji podle Vérana dochází k přenosu nákazy uvnitř rodiny a míra pozitivity provedených testů je 5,4 procenta.

Počet obětí covidu-19 se za posledních 24 hodin zvýšil o 50 na celkových 31.095. Je to druhá nejvyšší bilance úmrtí za poslední dva měsíce, více zemřelých - 80 - bylo pouze 11. září. Zvyšuje se i počet pacientů na jednotkách intenzivní péče, za poslední týden jich přibylo 535.

Ministr Véran dnes oznámil, že úřady v Marseille a Bordeaux zpřísní kvůli epidemické situaci dosavadní restrikce. Podle něj je pravděpodobné, že se uzavřou bary nebo zakážou shromáždění na veřejnosti. Už nyní se v obou městech smějí sejít maximálně desetičlenné skupiny. Přísnější pravidla chystají i města Lyon a Nice.

V souvislosti se znepokojivým nárůstem počtu nakažených dnes vstoupily do stávky stovky pracovníků soukromých laboratoří, kteří si stěžují na nezvladatelný nápor zájemců o testy na koronavirus. Protest zastřešuje odborový svaz CGT, který tvrdí, že stávka v některých městech testování zcela zastaví. Pokud majitelé laboratoří nepřistoupí na požadavky, které zahrnují růst platů a personální posily, může se prý stávka protáhnout.

Už ve středu vstoupili do stávky pracovníci přibližně 20 odběrových míst zajišťujících testy v jižní Francii. "Jsme u konce svých sil. Nadávají nám a někdy na nás i fyzicky útočí. A tempo je naprosto nelítostné," citoval Reuters člena CGT a pracovníka laboratoře na předměstí Paříže Pascala Boudeaua.

Véran oznámil, že po celé zemi se otevřou další dvě desítky míst pro odběry a provádění koronavirových testů, o něž je nyní obrovský zájem i kvůli tomu, že jsou pro zájemce zdarma.

V Paříži, Marseille, Bordeaux či Toulouse vyšlo do ulic více než 10.000 lidí, kteří protestovali proti úsporným plánům podniků, jež i kvůli koronavirové krizi oznamují snižování počtu zaměstnanců. Podle agentury AFP od března oznámilo chystanou restrukturalizaci téměř 400 firem, které celkem zruší skoro 60.000 pracovních míst.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu přibylo za den přes 11 tisíc nakažených, dosud nejvíce

22.10.2020 07:46 V Německu přibylo za poslední den přes 11.000 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od…

Krize ve východním Středomoří trvá. Turecko prodlouží spornou misi…

22.10.2020 07:40 Turecko prodlouží současnou misi svých průzkumných plavidel, která k nevoli Řecka a EU hledají nová…

Ve Středomoří hrozí nezvratné ekologické změny. Riziko přírodních…

22.10.2020 07:26 Středomoří kvůli znečištění a klimatickým změnám hrozí nezvratné ekologické škody včetně vyhynutí…

Řecko vyzvalo země EU, aby zvážily setrvání celní unie s Tureckem

21.10.2020 21:53 Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama