Francie má jasno: Irák by měl soudit členy IS

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian dnes večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

Přidejte svůj názor

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu (IS), mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

Le Drian má s iráckými politiky jednat o možnosti soudní spolupráce. "Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Mnohé evropské země odmítají přijmout své občany a členy IS zpět jednak kvůli bezpečnostní hrozbě, ale také kvůli tomu, že proti nim bude domácí justice těžko zajišťovat důkazy.

Podle agentury Reuters s iráckou vládou vyjednává o možné spolupráci už od června několik evropských států. Irák ovšem za přijetí evropských členů IS žádá miliony dolarů.

"Tématem jednání s iráckými úřady je najít soudní systém, který by mohl soudit všechny ty bojovníky, včetně francouzských," řekl dnes Le Drian v rozhovoru s televizí BFM. Sdělil rovněž, že mezi 800 lidmi, kteří v neděli uprchli ze syrského tábora v syrském městě Ajn-Ísa, bylo pět Francouzek. Ministr prohlásil, že by ženy, které se připojily k IS, měly být souzeny v regionu a že Paříž může posoudit, zda nepřijme jejich děti. "Francouzky, které do toho regiony odešly v roce 2015, věděly, co dělají. Nejsou to turistky. Jsou to bojovnice proti Francii a musejí být souzeny, pokud možno v Iráku," prohlásil Le Drian.

Agentura AFP dnes oznámila s odvoláním na belgické parlamentní zdroje, že z věznice v Sýrii uprchli také dva belgičtí radikálové.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko deportovalo rodinu do Německa. Otec skončil ve vazbě kvůli…

15.11.2019 20:52 Otec sedmičlenné rodiny, kterou ve čtvrtek Turecko deportovalo do Německa kvůli podezření ze…

Slovensko truchlí: Státní smutek za oběti tragédie u Nitry, Čaputová je…

15.11.2019 20:26 Aktualizováno Slovensko dnes státním smutkem uctilo oběti středeční nehody linkového autobusu, který se srazil s…

Německo naletělo školačce? Útok neznámou látku si zřejmě vymyslela

15.11.2019 17:35 Aktualizováno Zděšení vyvolala v německém městě Gelsenkirchen informace, že policie pátrá po muži, který ve…

Polsko má staronovou vládu, premiér Morawiecki bude dočasně i ministrem…

15.11.2019 16:51 Polský prezident Andrzej Duda dnes oficiálně jmenoval novou vládu, kterou opět povede dosavadní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama