Francie má obavy z druhé vlny, Paříž zvažuje povinné roušky

Francie se v souvislosti s rostoucím počtem nových případů covidu-19 obává podzimní druhé vlny nákazy a opět sahá k přísnějším krokům. Poté, co dnes vládní poradní výbor varoval před "velmi pravděpodobným" výrazným podzimním či zimním nárůstem počtu nemocných, sahají další města k povinnému nošení roušek na veřejnosti. Na některých frekventovaných místech je chce zavést i starostka Paříže Anne Hidalgová.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

"Je velmi pravděpodobné, že budeme svědky druhé vlny na podzim nebo v zimě," uvedl dnes vládní tým epidemiologů v prohlášení na webu ministerstva zdravotnictví. Vědci doporučili Francouzům, aby nepolevovali v ostražitosti, neboť země "v kteroukoli chvíli může sklouznout do situace, která již nebude pod kontrolou".

Francie v posledních týdnech zažívá situaci podobnou řadě dalších evropských zemí. Po částečném uvolnění koronavirových restrikcí začátkem letní sezony začal opět růst počet nakažených. Sedmidenní průměr nově potvrzených infekcí za 24 hodin se v zemi koncem července poprvé od první půlky května dostal na hranici 1000. Vláda proto dala místním samosprávám možnost nařizovat nošení roušek na veřejnosti, čehož vzápětí využilo milionové město Lille, jež následovalo přímořské letovisko Nice. Brzy se chce přidat například Toulouse a dnes záměr zavést na některých místech povinné zakrývání obličeje oznámila pařížská radnice.

Místostarostka Anne Souyrisová na twitteru uvedla, že město po konzultaci s policií vytipovalo seznam lokalit, kde by měli lidé chodit pouze s rouškami. Měly by mezi ně patřit frekventované obchodní ulice či nábřeží Seiny. O dalších místech bude moci rozhodovat vedení jednotlivých pařížských obvodů.

Úřady doufají, že lokálně přijatá opatření budou mít dostatečný účinek, aby nebylo nutné přistupovat k novému zavádění celospolečenských restrikcí, které měly zdrcující dopad na ekonomický život.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Impuls z Východu. K rozvoji bývalé NDR přispívá i Česko s Polskem, ukázala…

22.09.2020 16:48 K rozvoji východního Německa na rozdíl od 90. let značně přispívají díky vlastnímu hospodářskému…

Řecko chce stíhat protirouškové aktivisty. Za nabádání k nenošení roušek…

22.09.2020 16:42 Řecké soudy by měly stíhat aktivisty bojující proti nošení roušek na základě zákona o ohrožení…

Německo má 1821 nově nakažených, etická rada nedoporučuje zavést doklad o…

22.09.2020 16:39 Aktualizováno Německo hlásí 1821 nových případů nákazy koronavirem a deset úmrtí za uplynulý den. Počet…

Vakcínu proti covidu vítá i Marine Le Penová. Očkovat proti chřipce se…

22.09.2020 16:34 Názor na očkování proti novému typu koronaviru tříští veřejnost nejen u nás. S překvapivým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama