Francie má potíž s eurokomisařkou. Goulardová nevysvětlila aféry, bude druhé grilování

Navrženou francouzskou eurokomisařku pro vnitřní trh Sylvii Goulardovou čeká ve čtvrtek nové slyšení v Evropském parlamentu. Oznámil to dnes mluvčí parlamentu. Europoslance při prvním "grilování" neuspokojily její odpovědi na dotazy týkající se jejích finančních afér a vysokých přivýdělků.

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Zástupci politických skupin v parlamentních výborech pro jednotný trh a průmysl dnes ráno podle mluvčího EP Jaumeho Ducha dospěli k závěru, že Francouzka stále jejich pochybnosti neodstranila. Goulardová před ně předstoupila před týdnem, výbory však její kandidaturu neschválily a poslaly jí doplňující dotazy. Ani na ty ale podle poslanců neodpověděla dostatečně.

zdroj: YouTube

Někdejší europoslankyně musela vrátit EP částku v hodnotě přes 1,3 milionu korun za to, že vyplácela peníze asistentovi, aniž doložila, že pro ni pracoval. Goulardová byla součástí vyšetřování francouzské policie kvůli údajnému zneužívání evropských peněz na fiktivní asistenty její někdejší strany, centristického Demokratického hnutí (MoDem).

Poslance zajímalo, proč v souvislosti s vyšetřováním odstoupila z postu francouzské ministryně obrany, ale za stejných okolností se chce stát eurokomisařkou. Goulardová prohlásila, že nebyla formálně obviněna a přislíbila, že v případě usvědčení na post v unijní exekutivě rezignuje. To však členy EP neuspokojilo.

Poslanci rovněž kritizovali její vysoký přivýdělek od amerického think-tanku Berggruen, který jí během europoslanecké kariéry dával za poradenství přes 10.000 eur (260.000 korun) měsíčně.

Goulardová je poslední z kandidátů do nové Evropské komise, kteří po slyšeních nezískali potřebný souhlas parlamentních výborů. Budoucí předsedkyně komise Ursula von der Leyenová však řeší ještě dvě další neobsazená místa. Poté, co ještě před slyšeními neprošel schvalováním právního výboru Maďar László Trócsányi a Rumunka Rovana Plumbová, musí von der Leyenová vybrat jejich nástupce, na které rovněž čekají slyšení. Čas se však krátí: aby se mohli stát součástí komise, kterou za dva týdny schválí plénum EP, měli by před členy výboru předstoupit příští týden.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav, v Kampánii jsou roušky povinné

24.09.2020 16:38 Italská vláda nejspíš až do konce roku prodlouží nouzový stav, který nyní v zemi platí do 31. října…

Francie přivítala návrh migračního paktu EU: Rovnováha mezi solidaritou a…

24.09.2020 16:08 Francie dnes přivítala nový návrh azylové a migrační politiky, který předložila ve středu Evropská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama