Francie na tři týdny zavře školy, cestovat se bude do 10 kilometrů od domova

Ve Francii se nejméně na tři týdny zavřou školy, což bude v této zemi v letošním školním roce kvůli pandemii poprvé. Od sobotního večera také na jeden měsíc začne platit omezení pro pohyb výhradně v okruhu do deseti kilometrů od bydliště pro celou Francii, dosud to platilo jen v 19 departementech.

Francie, Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

Zpřísnění opatření kvůli epidemii covidu-19 dnes večer spoluobčanům oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron.

Od úterý budou mít všichni žáci jeden týden distanční výuku, pak budou následovat dva týdny velikonočních prázdnin, což je ve Francii běžné. Středoškoláky pak čeká ještě jeden týden distanční výuky navíc. Třítýdenní uzavření se týká i jeslí a mateřských škol. Podle prezidenta je ale vzdělávání stále vládní prioritou, koronavirus se ve školách podle prezidenta nešíří rychleji než jinde a není proto důvod je zavírat na delší než nezbytnou dobu.

Až do sobotního večera se Francouzi mohou volně pohybovat a přemístit se tam, kde chtějí trávit nadcházející měsíc. Během něho se pak bez omezení mohou pohybovat jen v ohraničeném prostoru. Pro cesty za desetikilometrový okruh nebo během nočního zákazu vycházení, který platí od 19:00 do 6:00 hodin, bude potřeba vyplněné písemné potvrzení. Nová opatření ve čtvrtek projednají poslanci i senátoři.

Hlavním důvodem pro zpřísnění restrikcí je dlouhodobé přetížení francouzských nemocnic, v těch nyní leží přes 28.000 pacientů. "Zapamatujte si toto číslo: 44 procent pacientů na jednotkách intenzivní péče je mladších 65 let," uvedl dnes prezident Macron.

Prezident v projevu k národu slíbil, že zmírnění přijde od poloviny května, kdy by se mohly otevřít terasy restauračních zařízení. Vláda později představí detailní plán na otevření kulturních, restauračních a sportovních zařízení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá vláda souhlasí se závaznou protikoronavirovou brzdou

13.04.2021 12:23 Německá vláda se dnes dohodla na úpravě zákona o potírání infekčních chorob, která kancléřce Angele…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 12:22 Aktualizováno pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Na Slovensku v únoru znovu výrazně přibylo úmrtí

13.04.2021 10:47 Na Slovensku v únoru, kdy země čelila silné druhé vlně koronavirové nákazy, zemřelo o téměř tři…

V Německu za poslední den přibylo 10.810 nakažených koronavirem a 294 úmrtí

13.04.2021 08:36 V Německu za uplynulých 24 hodin přibylo 10.810 nových případů nákazy koronavirem a 294 dalších…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama