Francie nepovolí širší používání hydroxychlorochinu

Francouzský úřad pro kontrolu léčiv nepovolí širší zkušební používání hydroxychlorochinu při léčbě pacientů s nemocí covid-19. Píše o tom dnes agentura AFP. Propagátorem této látky, která slouží pro léčbu malárie, je francouzský infektolog Didier Raoult či americký prezident Donald Trump. Světová zdravotnická organizace (WHO) připravuje pravidla pro používání léku remdesivir.

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Podle francouzského úřadu dosavadní klinické studie dostatečně neprokázaly, že by podávání hydroxychlorochinu pacientům s covidem-19 mělo přínos. Ba naopak látka může zvýšit riziko u pacientů s onemocněním srdce. "Rozhodnutí ale může být změněno, pokud výsledky klinických studií výrazně změní dosavadní poznatky," uvedl úřad.

Žádost o širší experimentální využití látky podala univerzitní nemocnice v Marseille, jejíž infekční oddělení vede Didier Raoult. Ten v březnu provedl studii na 24 pacientech s koronavirem, kterým začal podávat hydroxychlorochin. Podle jeho tvrzení po šesti dnech u tří čtvrtin z pacientů, kterým látku podával, koronavirus vymizel. Vědecký časopis, který studii vydal, později uvedl, že článek nesplnil očekávaný standard.

V říjnu vydaná studie WHO uvedla, že hydroxychlorochin nemá vliv na úmrtnost pacientů s covidem-19 ani na délku jejich hospitalizace. Ke stejnému závěru studie došla i v případě látky remdesivir. Představitelé WHO dnes uvedli, že chystají pravidla pro používání remdesiviru v léčbě pacientů s covidem-19. Dokument by měl být zveřejněný do "tří nebo čtyř týdnů". Zakoupení několik tisíc dávek tohoto léku v hodnotě 205 milionů korun odsouhlasila v říjnu také česká vláda.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropský islám? Nic nového, uvádí odborník. Varuje před chybným přístupem

25.11.2020 00:01 NÁZOR - Pojem "kontraproduktivní" lze definovat jako něco, co vede k opačným výsledkům, než jsou…

Francie v sobotu otevře obchody, restaurace až v lednu

24.11.2020 21:53 Ve Francii se od soboty nově otevřou malé obchody, v polovině prosince se přidají kina, divadla a…

Vyjednávači EU a Británie zkoumají možnost dočasné dohody

24.11.2020 19:49 Rychle se krátící čas na vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie s Británií přiměl obě…

Bavorský soud dočasně zrušil povinnost testů pro pendlery

24.11.2020 19:36 Bavorský nejvyšší správní soud dnes dočasně zrušil nařízení, kvůli kterému se museli lidé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama