Francie od neděle uzavře hranice pro vstup ze zemí mimo EU

Ve snaze zpomalit šíření koronavirové nákazy uzavře Francie od neděle hranice pro vstup ze zemí mimo Evropskou unii, výjimku budou mít pouze cesty ze závažných důvodů. Vstup ze zemí EU bude možný pouze s negativním PCR testem. Uzavřena má být i část nákupních center, oznámil dnes podle agentury AFP premiér Jean Castex. Země registruje už více než 75.000 úmrtí s koronavirem.

Francie na hranicích zpřísňuje opatření. Od neděle uzavře hranice pro vstup ze zemí mimo EU.
doporučujeme

Francouzská média v posledních dnech spekulovala o zavedení další celoplošné uzávěry. "Můžeme si dát ještě šanci, abychom se jí vyhnuli," řekl Castex s tím, že vláda se snaží za každou cenu uzávěře předejít.

Nutnost prokazovat se při příjezdu do Francie negativním PCR testem platí již od neděle pro cestující využívající leteckou či námořní dopravu. Nyní se povinnost rozšíří také na ty, kteří cestují po zemi. Výjimku budou mít po dnešním zpřísnění pouze pendleři.

Francouzské rozhodnutí uzavřít své hranice vůči zemím mimo EU se nevztahuje na autodopravce cestující mezi Spojeným královstvím a Francií, sdělil dnes britský ministr dopravy Grant Shapps.

"Francouzský premiér Jean Castex oznámil, že Francie od neděle zavře své hranice všem zemím mimo EU. Mohu však potvrdit, že se to netýká autodopravců, takže obchod bude nadále plynout hladce," napsal Shapps na twitteru.

Francouzská vláda přikročila také k uzavření velkých nákupních center s plochou nad 20.000 metrů čtverečních. V této velikosti mohou zůstat v provozu pouze obchody prodávající potraviny. Opatření bude platné rovněž od neděle.

Castex dále uvedl, že policie a četnictvo bude provádět zvýšené kontroly zakázaných večírků, nelegálně otevřených restaurací či porušování nočního zákazu vycházení, který platí od 18:00.

Ve Francii se 67 miliony obyvatel dnes podle ministerstva zdravotnictví přibylo 820 nových úmrtí za posledních 24 hodin, čímž celková bilance dosáhla 75.620. Francii to řadí na sedmé místo na světě. Průměrná denní bilance úmrtí za posledních sedm dní k dnešku vzrostla na 425 ze čtvrtečních 400.

Ministerstvo dále ohlásilo 22.858 nových potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o něco méně než 23.770 případů ve čtvrtek i 23.292 případů z minulého pátku. Celkem se koronavirus ve Francii k dnešku potvrdil u 3,15 milionu lidí.

Covidových pacientů na jednotkách intenzivní péče je nyní 3130, o 19 více než ve čtvrtek. Již pět dnů se tato bilance drží nad úrovní 3000, kterou si jako maximální hranici vytkla francouzská vláda.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Slovenské pacienty s koronavirem přijali v německém Dortmundu

06.03.2021 16:43 Aktualizováno Německo dnes přijalo dva slovenské pacienty s onemocněním covid-19. Informovala o tom mluvčí…

Při tragické nehodě autobusu v Polsku zemřelo nejméně pět lidí

06.03.2021 14:44 Aktualizováno Při havárii autobusu na jihovýchodě Polska zahynulo v noci na dnešek nejméně pět lidí a další čtyři…

Polsko chce pomoci Česku s koronavirovými pacienty, čeká na signál

06.03.2021 13:40 Polsko je připravené pomoci Čechům v boji proti pandemii koronaviru a čeká na signál české strany,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama