Francie omezí pohyb lidí, zavře se Schengen, oznámil Macron

Francie od úterního poledne omezí kvůli šíření nového typu koronaviru pohyb obyvatel na veřejnosti. V televizním projevu z Elysejského paláce to dnes oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron. Druhé kolo místních voleb plánované na neděli se odkládá.

Emmanuel Macron

Od úterního poledne se podle Macrona rovněž na 30 dní uzavřou vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu. Francie má již více než 6600 potvrzených případů nákazy koronavirem a 148 mrtvých.

"Jsme ve válce, jsme ve zdravotní válce," uvedl Macron. "Jistě, nebojujeme proti armádě, ani proti jinému národu. Ale nepřítel tu je, neviditelný, nepolapitelný. A postupuje," dodal francouzský prezident. Zdůraznil ale, že Francie válku vyhraje.

Macron oznámil, že od úterního poledne budou moci obyvatelé Francie opouštět své domovy jen v nejnutnějších případech. Podle něj jsou takovými případy nákupy potravin a léků, cesta do práce či návštěva lékaře. Za určitých podmínek bude možné i sportovat.

Omezení pohybu obyvatel bude podle Macrona v platnosti nejméně patnáct dní. Podobná opatření už v minulých dnech přijaly Itálie, Španělsko, Rakousko i Česko.

Francie už o víkendu uzavřela postradatelné obchody, kavárny a restaurace. Zavřené ode dneška zůstaly také školky, školy či univerzity.

Macron ve svém proslovu ostře kritizoval lidi, kteří nedodržují preventivní opatření proti šíření koronaviru. Francouze vyzval, aby se chovali zodpovědně. "I když nemáte žádné příznaky, můžete být nakažení a můžete nakazit jiné," zdůraznil. Upozornil, že v případě porušení nových nařízení budou hrozit pokuty. Jak vysoké budou, prezident neřekl.

"Francie nikdy nemusela taková rozhodnutí přijímat v mírových časech," zdůraznil Macron. Nikdo podle něj nedokáže říci, jak dlouho mimořádná situace bude trvat.

Žádná francouzská firma si podle Macrona nemusí dělat starosti, že kvůli přísným opatřením zkrachuje. Stát pomůže a malým a středním podnikům například umožní odložit platby za plyn, elektřinu a vodu, pokud by se dostaly do finančních potíží. Zaměstnavatele Macron vyzval, aby umožnili svým zaměstnancům pracovat z domova. Do péče o nemocné se zapojí také taxikáři a hotely. "Stát to zaplatí," uvedl prezident. V Alsasku, které patří k nejpostiženějším oblastem, postaví armáda polní nemocnici.

Macron dnes také oznámil, že se odkládá druhé kolo místních voleb, které bylo původně plánované na neděli 22. března. První kolo, ve kterém Francouzi vybírali vedení více než 35.000 měst a obcí, se za přísných preventivních opatření uskutečnilo minulou neděli. Hlasování ale poznamenala rekordně nízká účast, na kterou měly podle francouzských médií vliv i obavy lidí z nakažení koronavirem. Kdy se druhé kolo komunálních voleb uskuteční, Macron neřekl. Premiér Édouard Philippe během dne navrhl jako nový termín 21. června.

Kvůli šíření nového typu koronaviru se prezident Macron rozhodl, že odloží přijímání reforem včetně kontroverzní reformy důchodového systému. Proti té se od loňského prosince ve Francii protestovalo a stávkovalo.

Evropská komise navrhla dnes dočasně zakázat občanům cizích států vstup do unijních zemí s výjimkou nezbytných případů. Macron v dnešním proslovu uvedl, že se vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu uzavřou v úterý v poledne. Francouzi, kteří budou v tu dobu mimo schengenský prostor, se "samozřejmě" budou moci vrátit domů, zdůraznil prezident.

Na Václavském náměstí se sešly tisíce lidí na demonstraci proti Fialově…

28.09.2022 18:15 V Praze se dnes konala druhá protivládní demonstrace uskupení Česká republika na 1. místě. Podle…

EU bere poškození plynovodů Nord Stream vážně. Není to náhoda, míní…

28.09.2022 21:59 Poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři způsobily úmyslné útoky, domnívají se evropští…

Kuba zůstala po úderu hurikánu Ian zcela bez elektřiny. Živel dorazil na…

28.09.2022 21:56 Hurikán Ian způsobil v noci na dnešek výpadek elektřiny na celém území Kuby, bez proudu se tak…

USA poskytnou další obří vojenskou pomoc Ukrajině. Co přesně dodají?

28.09.2022 19:50 Americké ministerstvo obrany dnes oznámilo další vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 1,1 miliardy USD …

Nord Stream zřejmě někdo vyhodil do vzduchu úmyslně. Plyn tudy už do zimy…

27.09.2022 21:59 Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z…

Poškození plynovodů Nord Stream není náhoda, zní z EU

28.09.2022 21:59 Aktualizováno Poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři způsobily úmyslné útoky, domnívají se evropští…

Některé země EU volají po zastropování cen plynu. Komise je zatím…

28.09.2022 21:05 Aktualizováno Dva dny před pátečním mimořádným zasedáním ministrů energetiky zemí Evropské unie, kteří mají…

Nové sankce přinesou podle von der Leyenové základ pro strop na cenu ropy

28.09.2022 17:30 Aktualizováno Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes představila plán nového balíku…

Heger zkritizoval české rozhodnutí obnovit kontroly na hranicích

28.09.2022 17:13 Aktualizováno Slovenský premiér Eduard Heger dnes kritizoval Českou republiku za její rozhodnutí obnovit v…

Rakousko po vzoru Česka zahájí kontroly na hranicích se Slovenskem

28.09.2022 16:18 Aktualizováno Rakousko od čtvrtka zahájí kontroly na hranicích se Slovenskem. Informoval o tom dnes mluvčí…

Spojené státy dají Slovensku přes 200 milionů dolarů, hlavně na…

28.09.2022 13:42 Spojené státy schválily poskytnutí grantů Slovensku v celkové výši 205,8 milionu dolarů (5,2…

Německé jaderné elektrárny mají být v provozu jen pro letošní zimu

28.09.2022 12:56 Německo nechá dvě své jaderné elektrárny v provozu jen pro letošní zimu, další prodloužení jejich…

Polsko chce dát na pomoc domácnostem s energiemi v přepočtu 137 miliard…

28.09.2022 12:44 Polsko vynaloží na podporu domácnostem v souvislosti s výrazným nárůstem cen energií 26,8 miliardy…

Policie v Belgii překazila možný teroristický útok pravicových radikálů

28.09.2022 11:38 Noční zásah belgické policie v Antverpách překazil dnes možnou přípravu teroristického útoku…

Rusko se musí vypořádat se zločiny, řekl Lipavský o budoucím vztahu s…

28.09.2022 11:06 Ruská válečná zvěrstva na Ukrajině musí řešit mezinárodní trestní tribunál a způsob, jakým se Rusko…

Související:

Právě se děje

reklama