Francie po dvou měsících ruší karanténu. Koronavirus je však stále tady, varoval Macron

Francie dnes po téměř dvou měsících přísného karanténního režimu vstupuje do nové fáze života s koronavirem. Lidé po celé zemi mohou opět přijímat návštěvy a pohybovat se na veřejnosti bez formuláře uvádějícího důvod vycházky, v prostředcích hromadné dopravy ale musí mít zakrytá ústa a nos.

Počet nových úmrtí spojovaných s covidem-19 o víkendu klesl na nejnižší hodnoty od konce března, obavy z návratu zdravotnické krize ale podle francouzských médií přetrvávají. Prezident Emmanuel Macron vyzval obyvatele, aby byli nadále obezřetní.

"Díky vám virus ustoupil. Pořád je ale tady," vzkázal šéf Elysejského paláce na twitteru v neděli večer, tedy několik hodin před začátkem uvolňování karanténního režimu.

Grâce à vous, le virus a reculé.Mais il est toujours là. pic.twitter.com/ut8X0S4F9M

— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) May 10, 2020

Omezení pohybu zavedla vláda pro 67 milionů obyvatel 17. března, už předtím uzavřela školy nebo restaurace. Macron k večernímu vzkazu připojil slogan "zachraňujte životy, zůstaňte opatrní".

Titulní stránky některých francouzských deníků dnes hlásily příchod "nové éry" či "návrat k abnormálu". Ačkoli už lidé mohou navštěvovat kamarády a příbuzné a při přesunech kratších než 100 kilometrů nepotřebují vyplněný formulář ministerstva vnitra, úřady dál zdůrazňují hygienické zásady a platí zákaz shromáždění více než deseti lidí. V metru nebo v tramvajích musí mít cestující starší 11 let nasazené obličejové roušky.

Ekonomické aktivity jsou obnovovány částečně, přičemž podniky mají zajišťovat dodržování preventivních opatření. Otevírají se dočasně uzavřené obchody, kadeřnictví i továrny, píše agentura Reuters. "Všichni jsou trochu nervózní. Wow! Nevíme, kam míříme, ale vydáváme se na cestu," řekl kadeřník Marc Mauny, který svůj salon na západě Francie otevřel už s úderem půlnoci.

Francouzská média ráno informovala, že v pařížské hromadné dopravě místy nebylo dodržování stanovených dvoumetrových rozestupů možné. Ve významném uzlu Châtelet les Halles byl podle agentury AFP kolem 06:00 "skoro stejný nával" jako před začátkem celostátní karantény. Deník Le Monde zase přinesl fotografii tlačenice na nástupišti na nádraží Gare du Nord. Dopravní podnik RATP následně vydal prohlášení, podle kterého je nařízení o rouškách "převážně respektováno".

? LIVE | Nous y voilà : après 56 jours de confinement, l'heure est au #deconfinementjour1 : les Français retrouvent une liberté de mouvement sous contrôle. On vous raconte cette journée partout en France, on répond à vos questions, on est toujours là? https://t.co/l9TM3S91Rm

— Le Monde (@lemondefr) May 11, 2020

Vedle statisíců lidí, kteří se vracejí na svá pracoviště, se dnes mohly do školek a základních škol vrátit statisíce dětí. Například ve více než půlmilionovém Rouenu ale třídy na prvním stupni zůstanou zavřené až do 25. května. Obnovit výuku už dnes se starostovi Yvonu Robertovi jevilo jako předčasné.

Francouzský premiér Édouard Philippe minulý týden avizoval, že návrat k ekonomických aktivitám a společenskému životu bude "velmi postupným procesem" trvajícím řadu týdnů. Zároveň se nebude na celém francouzském území odvíjet stejně, vyloučeno není ani opětovně zpřísnění restrikcí. Vláda po vyhodnocení epidemiologické situace v jednotlivých departementech rozdělila zemi na "zelené" a "červené" regiony, pro která platí odlišné strategie.

V oblasti s vyšším rizikem, která zahrnuje Paříž a její okolí, se dnes nemohly na rozdíl od "zelené" části Francie otevřít parky a zahrady. V bezpečnějších regionech se budou moci při pokračování příznivého vývoje za týden otevřít některé střední školy, na začátku června pak kavárny a restaurace.

Rušení karanténních opatření zahájila Francie poté, co podle oficiální bilance koronavirus v zemi zavinil smrt více než 26.000 lidí. Po dubnovém vrcholu epidemie ve Francii v posledních týdnech zpomalovala a například počet lidí s covidem-19 hospitalizovaných ve vážném stavu se dostal pod 3000.

Související

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Více souvisejících

Emmanuel Macron Francie Édouard Philippe Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Finsko: Moskva je nyní nepřítel č. 1 a proto roste vysoký plot na hranici

Finští pohraničníci vybaveni i běžkami monitorují východní hranici země, která představuje nejnovější a nejdelší hranici NATO s hlavním protivníkem Aliance, s Ruskem.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy