Francie poprvé od března otevřela kina, na kasovní trháky si ale diváci musí počkat

Ve Francii poprvé od března otevřela kina, která musela zavřít kvůli koronavirové pandemii. Na řadu filmových premiér si ale budou muset diváci počkat. Ke zcela běžnému provozu se biografy navíc ještě úplně nevrátily. Úřady trvají na tom, že hlediště mohou být zaplněna nanejvýš z poloviny, aby mezi diváky bylo vždy jedno volné místo. Návštěvníci kin musejí navíc nosit roušky ve frontě na lístky nebo při pohybu po chodbách.

Kina, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Řeknu k tomu jediné slovo - konečně!" řekl přesto Emmanuel Delesse, člen vedení společnosti UGC, která v zemi vlastní 400 kin.

Hned minutu po půlnoci otevřelo pařížské kino Les 5 Caumartin, které uvedlo předpremiéru nové francouzské komedie Les Parfumes (Parfémy). "Slovy nelze popsat, jak se cítíme. Čekali jsme na vás 99 dní," řekl agentuře AFP ředitel kina Louis Merle 120 návštěvníkům, kteří si vystáli frontu na první velkoplošné promítání od poloviny března, kdy musely biografy kvůli pandemii zavřít.

"Koukání na netflix je jedna věc, ale kino je něco jiného," míní herečka a představitelka hlavní úlohy filmu Emmanuelle Devosová.

Vzhledem k tomu, že francouzští i hollywoodští producenti odsunuli premiéry největších trháků na později, v kinech se zpočátku mnoho nových filmů neobjeví. Místo toho budou muset Francouzi vzít za vděk staršími filmy, například životopisným snímkem De Gaulle o generálovi a státníkovi Charlesi de Gaulleovi, jehož projekci přerušila v březnu pandemie.

Milovníky chození do kina to ale patrně neodradí. "Francie má výhodu, že z 6000 francouzských kin je 40 procent artových, což znamená, že Francouzi si rádi připlatí i za v uvozovkách starší filmy," řekla dnes editorka kulturní rubriky stanice France 24 Lisa Neelsonová.

Podle stanice jsou Francouzi jedněmi z největších filmových nadšenců na světě. Z průzkumu veřejného mínění z minulého týdne vyplynulo, že téměř 19 milionů Francouzů, tedy téměř třetina všech obyvatel, plánuje zajít v příštím měsíci do kina.

Témata: Francie | Kina | filmy | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezidentské volby v Polsku: Duda těsně vyhrál, ukazuje odhad

12.07.2020 22:01 Aktualizováno Volby polského prezidenta patrně těsně vyhrál stávající šéf státu Andrzej Duda. Naznačují to…

Katalánsko opět uvalí karanténu na 200 tisíc obyvatel, covid-19 se rychle…

12.07.2020 21:38 Španělsko zavede poprvé od uvolnění restrikcí přijatých kvůli koronaviru nová omezení pohybu v…

Polsko zažilo krutou a vulgární kampaň. Novinářka popsala boj o post…

12.07.2020 20:00 Poláci dnes rozhodují, zda jejich příštím prezidentem bude staronový nominant vládního Práva a…

Hon na pumu skončil. Polák se po třech dnech na útěku přihlásil policii,…

12.07.2020 19:08 Tři dny se ve Slezském vojvodství na jihu Polska ukrýval před úřady muž, který u sebe ilegálně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy