Francie poskytne ochranu učiteli, jemuž hrozí islamisté smrtí

Francouzský učitel, který podle svých slov čelí výhrůžkám smrtí za svůj dopis o nebezpečí radikálního islámu pro pedagogy, bude mít nárok na stejnou policejní ochranu jako nejvyšší ústavní činitelé. Podle agentury AP to dnes oznámil ministr vnitra Gérald Darmanin. Francií loni otřásla vražda středoškolského učitele Samuela Patyho, který před smrtí čelil kampani islamistů na sociálních sítích.

Francouzská policie, ilustrační foto
doporučujeme

Učiteli filozofie Didieru Lemaireovi z departmentu Yvelines západně od Paříže poskytuje policie blíže neurčenou ochranu již nyní. Darmanin uvedl, že úřady mu nyní nabídly nejvyšší možnou ochranu, na kterou mají nárok jen nejvyšší státní činitelé. Měl by tak k ruce řidiče a dalšího osobního strážce. Ministr nicméně nesdělil, zda učitel nabídku přijal.

Lemaire uvedl, že obdržel výhrůžky smrtí poté, co napsal otevřený dopis, kde tvrdil, že stát neudělal dost pro to, aby ochránil učitele Patyho. Tomu v říjnu uřízl hlavu 18letý Čečenec Abdulak Anzorov, kterého policie následně zastřelila.

Vražda učitele pobouřila francouzskou i světovou veřejnost, protože jejím motivem byla podle dosavadních zjištění pomsta za to, že pedagog s žáky hovořil o svobodě slova a ukazoval jim při tom karikatury muslimského proroka Mohameda.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sputnik V se stal nástrojem hybridní války, zní ze slovenské vlády

02.03.2021 16:22 Ruská vakcína Sputnik V se stala nástrojem hybridní války. Politizaci způsobilo, že výrobce…

ONLINE: Česko v očkování zaostává. Opatření se opět zpřísňují

02.03.2021 14:20 Aktualizováno V Česku přibylo za pondělí 12 150 nakažených. Je to zhruba třikrát více, než v podstatně větším…

Merkelová chce prodloužit karanténu v Německu do 28. března

02.03.2021 14:14 Aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová chce prodloužit stávající karanténu nejméně do 28. března,…

Polsko mohlo porušit unijní právo, míní soud EU. Řeší jmenování soudců

02.03.2021 12:41 Nová polská pravidla pro jmenování soudců nejvyššího soudu mohou být v rozporu s právem Evropské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama