Francie přivítala návrh migračního paktu EU: Rovnováha mezi solidaritou a zodpovědností

Francie dnes přivítala nový návrh azylové a migrační politiky, který předložila ve středu Evropská komise. Ministr vnitra Gérald Darmanin řekl, že je třeba najít rovnováhu mezi zodpovědností a solidaritou, informovala agentura AFP.

Gerald Darmanin
doporučujeme

Podle Darmanina je třeba se poučit z migrační krize v roce 2015. Předložený návrh označil za "ambiciózní reformu založenou na spravedlivé rovnováze mezi zodpovědností a solidaritou". Zároveň zdůraznil, že je třeba posílit kontroly vnějších hranic a zamezit nelegální migraci. Lepší řešení je nicméně třeba najít pro ty, kteří mají na azyl v EU nárok.

Komise ve středu zveřejnila dlouho očekávaný návrh nové azylové a migrační politiky, který počítá s výrazným urychlením azylových procedur a návratů neúspěšných žadatelů. Všechny členské země se podle něj budou muset solidárně podílet na zvládání migrace, dostanou však na výběr, jestli u sebe přijmou žadatele o azyl, nebo se postarají o deportace odmítnutých migrantů.

Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn dnes uvedl, že by členské státy neměly návrh reformy azylové a migrační politiky příliš rychle odmítnout. "Myslím, že je to krajně neevropské a nesolidární, že ji někteří rychle trhají na kusy," uvedl.

Nesouhlas s reformním balíčkem dnes ráno před odletem do Bruselu vyjádřil český premiér Andrej Babiš. Podle něj se unie málo soustředí na boj proti pašerákům lidí. Po jednání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou Babiš řekl, že na novém návrhu je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání uprchlíků. Dodal, že Česko stejně jako Polsko a Maďarsko hodlá prosazovat posílení ochrany vnějších hranic unie.

Kriticky návrh dnes v Bruselu hodnotil i maďarský premiér Viktor Orbán. "Základní přístup se nezměnil, stále chtějí zvládat migraci, ne zastavovat migranty," uvedl. Slovenský premiér Igor Matovič, který se jednání v Bruselu neúčastnil, řekl, že Bratislava s povinnými kvótami na přerozdělování uprchlíků dál nesouhlasí, hodlá ale pomoci zemím, které zasáhla migrační vlna.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dva tisíce lidí v Berlíně demonstrovaly proti koronavirovým opatřením

25.10.2020 19:53 Aktualizováno Zhruba dva tisíce lidí se dnes sešly v centru Berlína na demonstraci proti opatřením, která přijala…

Koronavirus se dál šíří Evropou, řada zemí hlásí nové rekordy

25.10.2020 18:35 V Evropě výrazně přibývá lidí nakažených novým koronavirem. Nejvyšší denní přírůstky od začátku…

Španělsko schválilo nouzový stav a zákaz nočního vycházení

25.10.2020 17:03 Španělská vláda dnes na mimořádné schůzi schválila kvůli dalšímu nárůstu počtu případů nákazy novým…

Italové protestovali proti opatřením, ta se dále zpřísní

25.10.2020 16:31 V Římě se v noci na dnešek střetli odpůrci protiepidemických opatření s policií. Protestující v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama