Francie prodlouží otcovskou dovolenou, sedm dní bude povinných

Délka otcovské dovolené ve Francii se prodlouží ze stávajících 14 na 28 dní, informuje agentura AFP. Sedm dní si pak novopečení otcové budou muset vybrat povinně. Opatření ve středu oznámil prezident Emmanuel Macron, podle nějž jde o pokrokové rozhodnutí, které přispívá k dosažení rovnosti mezi ženami a muži.

těhotenství
doporučujeme

Elysejský palác připomněl, že čas je důležitý faktor při navázání vztahu mezi dítětem a rodiči. Prezidentská kancelář také uvedla, že díky reformě se Francie, pokud jde o délku dovolené pro otce, posune "od průměrné pozice v Evropě na špičku po bok Španělska, Švédska, Norska a Portugalska".

AFP upřesňuje, že když Francie v roce 2002 zaváděla vedle tří dní dovolené po narození dítěte dalších 11 dní volna pro otce, byla v porovnání s většinou sousedních států vpředu. Od té doby ale mnoho evropských států zavedlo ještě štědřejší dovolenou.

Nová legislativa začne platit od července příštího roku. Nevztahuje se pouze na otce, ale i na takzvaného "druhého rodiče", jímž může být i žena. Rodiče na ni budou mít právo jak při narození, tak adopci dítěte. Prodloužení otcovské dovolené podle odhadů vyjde ročně na 500 milionů eur (asi 13,5 miliard korun) a má být financováno ze sociálního pojištění.

Povinných sedm dní má zajistit, aby volna využili také lidé, kteří mají méně stabilní zaměstnání. Podle statistik si totiž tuto dovolenou dosud vybíralo asi 80 procent zaměstnanců se smlouvou na dobu neurčitou oproti méně než 60 procentům se smlouvou na dobu určitou.

V České republice mají od roku 2018 tatínkové nárok na sedm dní otcovské dovolené, která má formu dávky ze systému nemocenského pojištění.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Noční zákaz vycházení začne platit i v Kalábrii a na Sardinii

23.10.2020 09:48 Přísnější pravidla kvůli zrychlování koronavirové epidemie přijímá čím dál více italských regionů.…

Německo eviduje za den přes 11 tisíc nakažených, vzrostl počet obětí covidu

23.10.2020 08:18 Německo zaznamenalo za minulých 24 hodin 11.242 nových nakažených koronavirem, což je jenom o 45…

"Křečkování" je zpět. Němci kvůli epidemii skupují mýdlo a toaletní papír

23.10.2020 08:12 Kvůli šíření nákazy koronavirem Němci opět více nakupují toaletní papír a dezinfekční prostředky.…

Počet nových nakažených koronavirem ve Španělsku dále roste

22.10.2020 22:21 Počet nových nakažených koronavirem ve Španělsku dnes dále rostl. Země, kde žije 47 milionů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama