Francie prozradila, za jakých podmínek dá souhlas s odkladem brexitu

Francie je ochotná schválit odložení říjnového data brexitu, pokud Británie jasně odůvodní, proč potřebuje pro přijetí dohody o vystoupení z Evropské unie více času. Řekla to dnes francouzská státní tajemnice pro evropské záležitosti Amélie de Montchalinová. Paříž dosud jako jedna z mála unijních zemí váhala, zda další britské žádosti o odklad vyhoví a naznačovala, že by byla jen pro krátký technický posun.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

"Francouzský postoj je takový, že poskytneme delší čas, pokud to bude odůvodněné, pokud pochopíme, proč to udělat," řekla de Montchalinová v rozhovoru pro stanici RTL. "Nejde tady o žádná ultimáta, ale o otázku srozumitelnosti," dodala.

O odklad brexitu z 31. října na 31. ledna příštího roku požádal v sobotu britský premiér Boris Johnson, když se mu nepodařilo prosadit novou dohodu s EU v britském parlamentu. K poslání takové žádosti do Bruselu jej nutil britský zákon z počátku září. Premiér ovšem odeslal žádost nepodepsanou a v samostatném dopisu, tentokrát podepsaném, Brusel upozornil, že nový odklad brexitu považuje za chybu a že s ním nesouhlasí.

Předseda Evropské rady Donald Tusk lídrům EU doporučil, aby s britskou žádostí souhlasili. Rezervovaně se k věci stavěla právě Francie. De Montchalinová ve středu řekla, že by Paříž mohla souhlasit s "čistě technickým odkladem v řádu dnů". Jakékoli další vyjednávání o brexitové dohodě ale tehdy kategoricky odmítla.

Velvyslanci unijních zemí by o britské žádosti o odklad měli rozhodovat v pátek. Pokud se shodnou, bude podle diplomatů stačit odsouhlasení písemného prodloužení navrženého Tuskem; v opačném případě by se prezidenti a premiéři 27 zemí EU museli sejít na mimořádném summitu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šok pro labouristy, předvánoční noční můra. Britský tisk rázně komentuje…

13.12.2019 09:58 Jako drtivé popisují dnes britské listy vítězství Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona ve…

Italská policie rozprášila gang pašeráků, vozil uprchlíky na jachtách

13.12.2019 09:34 Italská policie rozbila italsko-řeckou síť pašeráků lidí, kteří převáželi migranty ilegálně z Řecka…

Fotbalista Ibrahimovic terčem útoku. Vandalové v Malmö opět poničili jeho…

13.12.2019 09:14 Sochu nejznámějšího švédského fotbalisty Zlatana Ibrahimoviće v Malmö v krátké době opět poničili…

Taktika vyšla: Johnson vypálil labouristům rybník. Překvapení v Severním…

13.12.2019 08:38 Průběžné výsledky ze čtvrtečních britských parlamentních voleb podle politického zpravodaje BBC…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama