Francie stávkuje už šest týdnů. Vrací se situace do normálu?

I na konci šestého týdne protestů namířených proti vládnímu plánu důchodové reformy ve Francii pokračují komplikace v dopravě, zejména na železnicích se ale situace pomalu vrací k normálu. Do stávky se dnes opět zapojilo méně než pět procent zaměstnanců státních drah SNCF, zatímco je postupně obnovován také provoz pařížského metra. Podle zdrojů agentury Reuters vláda věří, že dokáže v "opotřebovací válce" s odboráři zvítězit.

Francie, ilustrační foto

Stávka proti avizované důchodové reformě začala 5. prosince a s délkou 42 dní je suverénně nejdelším podobným protestem, jaký Francie v posledních 50 letech zažila. V jeho čele jsou hlavně zaměstnanci SNCF a pařížského dopravního podniku RATP, k nimž se v různých momentech připojovali učitelé, hasiči nebo členové státní opery. Po šesti týdnech a dílčích ústupcích vlády ale mnoho nenasvědčuje tomu, že si odbory vynutí úplné stažení reformy.

Podíl stávkujících zaměstnanců SNCF se v posledních dnech dvakrát dostal pod hranici pěti procent, železniční podnik tak už ruší jen zhruba čtvrtinu spojů. RATP zase na čtvrtek hlásí běžný provoz na třech ze 16 linek metra, zatímco zbylých 13 bude fungovat alespoň v časech ranní a večerní špičky. V prosinci zůstávalo v Paříži zcela uzavřených až deset linek.

"Začíná to doléhat na peněženky," komentoval vývoj pod podmínkou zachování anonymity člen vlády citovaný Reuters. Jiný zdroj blízký prezidentu Emmanuelu Macronovi uvedl, že aktuální protesty nedosáhly stejné intenzity jako podobné hnutí v roce 1995, které tehdejší vládu donutilo ke změně kurzu. "Francie (tentokrát) nebyla paralyzována," dodala nejmenovaná osoba.

Údržbář Nicolas pracující v pařížském metru v prosinci stávkoval nepřetržitě tři týdny. Pak se 34letý otec musel z finančních důvodů vrátit do práce. Reuters řekl, že stávku stále podporuje, naplno se jí už ale účastnit nemůže. "Když jsme 5. prosince začali, vůbec mě nenapadlo, že budeme stávkovat dodnes," dodal.

Premiér Édouarde Philippe dnes stávkujícím vzkázal, že jejich úsilí nikam nepovede, protože "vláda je odhodlána". Jejím cílem je především zrušit speciální režimy zvýhodňující některé skupiny zaměstnanců a motivovat občany, aby zůstávali v pracovním procesu o něco déle. Pakliže svou vizi prosadí, bude mít na kontě nejvýraznější transformaci francouzského penzijního systému od druhé světové války.

I přes všechna prohlášení o odhodlanosti však vláda jisté ústupky pod tlakem protestů učinila. Právo na předčasný odchod do důchodu by tak mělo zůstat policistům, baletkám či námořníkům. O víkendu pak Philippe oznámil "provizorní" stažení opatření, které by zvýšilo věkovou hranici pro přiznání plné penze.

Ani to však neuspokojilo radikálnější odborové svazy, které organizují nové protesty. V úterý například několik měst na francouzských pobřežích zasáhla "operace mrtvé přístavy", která i dnes komplikovala lodní dopravu v Le Havre, La Rochelle či Marseille.

Podle čerstvého průzkumu citovaného agenturou AFP navíc protesty a stávky proti penzijní reformě stále podporuje šest z deseti Francouzů. "Znepokojení" pak plány vlády nadále vyvolávají u 67 procent respondentů, což je číslo srovnatelné s průzkumy ze začátku prosince.

Nelegální migrace do EU podle Frontexu výrazně vzrostla

22.06.2021 22:00 Aktualizováno Počet migrantů, kteří za prvních pět měsíců tohoto roku nelegálně překročili vnější hranice…

EU se chystá zavést povinné ručení u některých elektrických koloběžek a…

22.06.2021 20:50 Evropský parlament se dnes dohodl se členskými státy na nových pravidlech pro povinné ručení v…

Slovensko zakáže držení psů na řetězu

22.06.2021 19:35 Držení psů na řetězu a podobným způsobem bude na Slovensku pod hrozbou pokuty až na výjimky…

EK schválila německý plán obnovy po pandemii, země dostane takřka 26…

22.06.2021 15:42 Německo může počítat s 25,6 miliardy eur (654 miliard Kč) z fondu Evropské unie na ekonomickou…

EU objedná dalších 150 milionů dávek vakcíny od Moderny

22.06.2021 13:28 Evropská unie rozhodla o objednání dalších 150 milionů dávek vakcíny od společnosti Moderna, uvedla…

EU řeší stav evropských hodnot v Polsku a Maďarsku. Podle Jourové se…

22.06.2021 13:23 Situace kolem vlády práva a evropských hodnot v Polsku a Maďarsku se v poslední době zhoršuje. Před…

Evropská komise zahájila další vyšetřování Googlu

22.06.2021 13:05 Evropská komise (EK) zahájila další vyšetřování americké internetové společnosti Google. Tentokrát…

Soud EU: YouTube a jiné platformy nejsou odpovědné za porušování…

22.06.2021 11:58 YouTube a další internetové platformy nenesou za běžných okolností odpovědnost za porušování…

Nemuselo k tomu dojít? Teroristickému útoku v Berlíně, kde zemřela Češka,…

22.06.2021 11:23 Série individuálních pochybení, celková přetíženost odpovědných institucí, nedostatek zdrojů,…

V Itálii od příštího týdne nebudou povinné roušky venku

22.06.2021 09:33 V Itálii od příštího týdne skončí povinnost nosit roušky venku. Oznámil to ministr zdravotnictví…

Související:

Právě se děje