Francie uleví Řecku. Přijme stovky azylantů

Francie přijme v příštích měsících 400 žadatelů o azyl, kteří nyní pobývají v táborech pro migranty v Řecku. S odkazem na dnešní vyjádření francouzského ministerstva vnitra to uvedla agentura AFP. Své rozhodnutí Paříž označila za "podanou ruku" Řecku, kam letos dorazila největší část utečenců přicházejících do Evropy. Francie se tak zavázala přijmout nejvíce migrantů od roku 2017, kdy skončil evropský program na přerozdělování migrantů do členských zemí EU.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Uprchlický tábor v Řecku
doporučujeme

Podle francouzského ministerstva vnitra čelí Atény migračnímu tlaku. Do Řecka letos dorazilo podle OSN přes 100.000 utečenců. Více než polovina, respektive asi 55.000, jich připlula na řecké ostrovy v Egejském moři, které jsou nedaleko pobřeží Turecka. Utečenecké tábory jsou tam ale přeplněné a podmínky v nich nedávno odsoudili vysocí činitelé OSN i Rady Evropy.

"Chceme pomoci Řecku čelit rostoucím migračním tokům z posledních měsíců," prohlásil francouzský velvyslanec v Řecku Patrick Maisonnave. "Nenecháme Řecko bez pomoci tváří v tvář humanitárním problémům a sousednímu Turecku, které už několikrát hrozilo, že 'otevře dveře' migrantům. Žádná země nemůže čelit těmto problémům sama," dodal.

Francie se domnívá, že by dnes oznámené rozhodnutí mohlo být základem pro budoucí trvalé opatření, na němž by se podílely všechny členské státy EU. "Musíme směřovat k přepracování evropského azylového systému. Urgentní rozhodnutí, které jsme učinili v tomto konkrétním případě s Řeckem, by se mohlo stát opatřením s trvalou strukturou, na němž by se podíleli všichni," řekl agentuře AFP nejmenovaný zdroj z francouzského ministerstva vnitra.

Otázka stálého mechanismu na přerozdělování migrantů je jedním z hlavních sporných bodů v EU od roku 2015. Proti opatření vystupují především země visegrádské čtyřky (V4), tedy Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Po složitých vyjednáváních se v roce 2015 většina států dohodla na přerozdělení 160.000 migrantů, kteří přišli do Řecka a do Itálie. Země bloku ale nakonec přijaly pouze 29.000 utečenců, do Francie jich zamířilo 2700.

V táborech na řeckých ostrovech je teď kolem 37.000 lidí, ačkoliv byly původně zamýšleny maximálně pro 6300 osob. Řecko nedávno některé utečence přemístilo z ostrovů na pevninu a slibuje, že v blízké době tak učiní u dalších 20.000 lidí. Atény dlouhodobě volají po sdílení nákladů spojených s příchodem migrantů, kteří povětšinou směřují do západní Evropy.

Loading...
Vstupte do diskuze (23)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zátah proti sicilské mafii. Boss Scotto a jeho bratři skončili v poutech

18.02.2020 14:28 Italská policie při dnešním zátahu proti členům mafie Cosa Nostra v sicilském Palermu zatkla osm…

Babiš jedná v Estonsku. Řeč přišla na protiruské sankce či rozpočet EU

18.02.2020 13:37 Aktualizováno Česko by mělo zorganizovat další konferenci o kybernetické bezpečnosti, řekl premiér Andrej Babiš…

Vyhodit slepou ženu z taxíku? Firma Bolt se kaje, do věci zasáhl i Babiš

18.02.2020 13:25 Taxikář, který v pondělí dopoledne v Praze vytáhl z auta nevidomou ženu, protože nechtěl odvézt…

Nový šéf CDU? O funkci má zájem tvrdý kritik Ruska

18.02.2020 12:07 Do klání o předsednictví německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) se nečekaně rozhodl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama