Francie v zajetí protestů. S důchodovou reformu nesouhlasí polovina lidí

Vládní plán důchodové reformy, kvůli níž už více než měsíc stávkují pracovníci hromadné dopravy, zřejmě stále rozděluje Francii. Podle nového průzkumu zveřejněného nyní televizí BFMTV s ním nesouhlasí 53 procent Francouzů, zatímco 46 procent v něm problém nevidí. Zároveň mírně klesla podpora stávky, která už od 5. prosince působí komplikace na železnicích či v pařížské hromadné dopravě.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Francie, ilustrační foto
doporučujeme

Náklonnost k protestnímu hnutí nově vyjádřilo rovněž 53 procent ze 1004 respondentů, kterých se agentura Elabe dotázala. V podzimních průzkumech tohoto ústavu, které reagovaly na výzvy odborů ke stávce, to však bylo 64 a 65 procent. Nesouhlas se stávkou nyní dalo najevo 38 procent dotázaných.

V názoru na samotnou příčinu stávky ale podle všeho za měsíc od jejího začátku k zásadním posunům nedošlo. Agentura Elabe registrovala 11. prosince 50 procent odpůrců avizované důchodové reformy, o týden později 57 procent. Při šetření z posledních dní bylo 29 procent respondentů "spíše proti" a dalších 24 procent "velmi proti".

Francouzská vláda a prezident Emmanuel Macron zatím trvají na zavedení "univerzálního" penzijního systému, protože současná pravidla s desítkami speciálních režimů považují za příliš komplikovaná a nespravedlivá. Kabinet zároveň přiznává, že Francouzi budou muset v budoucnu pracovat do vyššího věku než nyní. K tomu je chce motivovat systémem bonusů a slev.

Odborové organizace ale zatím vláda nepřesvědčila a aktuální stávka v dopravě se tak v prvních dnech roku stala nejdelším podobným protestem ve Francii za posledních 50 let. Konflikt tento týden dospěl do potenciálně zlomového momentu, neboť v úterý má začít nové kolo vyjednávání, zatímco na čtvrtek a sobotu plánují odbory nové mobilizace proti reformě.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Wales se bojí brexitu. Jaké bude jeho postavení?

25.01.2020 09:10 Do brexitu zbývá jen něco málo přes týden a i přesto, že mají být unijním občanům pobývajícím na…

Koronavirus je v Evropě. Francie hlásí několik nakažených

25.01.2020 07:50 Aktualizováno Ve Francii se objevily tři případy nákazy novým koronavirem, který byl poprvé zaznamenán na konci…

Střelba v Německu: Šest mrtvých, množí se spekulace

24.01.2020 22:04 Aktualizováno Šest příbuzných zastřelil dnes ve městě Rot am See na jihozápadě Německa šestadvacetiletý Němec.…

Otřesná situace v uprchlickém táboře. Řecko upírá péči vážně nemocným dětem

24.01.2020 18:19 Řecká vláda v táboře Moria na ostrově Lesbos cíleně neposkytuje adekvátní zdravotní péči nejméně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama