Francie vyšetřuje, zda úřady nezanedbaly reakci na pandemii

Pařížská prokuratura vyšetřuje stovky stížností Francouzů kvůli reakci úřadů na první vlnu pandemie koronaviru, která zemi zasáhla na jaře. Vyšetřování se zaměří na to, zda veřejní činitelé mimo jiné neohrozili lidské životy, informovala dnes agentura Reuters. Vyšetřovatelé budou zkoumat dopad rozhodnutí úřadů na veřejnost, zdravotníky, zaměstnance veřejné správy a na ty, kteří se infikovali nebo zemřeli s nemocí covid-19.

Francie, Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

Francie patří k evropským státům, které pandemie postihla nejvíce. V zemi se 67 miliony obyvatel se od začátku šíření nákazy infikovalo přes 1,8 milionu lidí a Francie je podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie sleduje globálně, čtvrtým nejvíce zasaženým státem na světě, po USA, Indii a Brazílii. S onemocněním covid-19 tam dosud zemřelo 41.000 lidí.

Reakci úřadů na pandemii zkoumají nyní ve Francii hned dvě vyšetřování. Jedno spadá pod pařížskou prokuraturu a druhé vede Republikový soudní dvůr (CJR).

Státní zastupitelství nevyšetřuje žádnou konkrétní osobu, nýbrž zjišťuje, zda reakce úřadů mimo jiné nevedla k neúmyslnému zabití lidí, zranění či ohrožení lidských životů, píše Reuters s tím, že prokuratura zatím nezveřejnila žádné příklady. Agentura nicméně připomíná, že během první vlny pandemie ve Francii mnoho lidí umíralo v pečovatelských domovech, kam byl kvůli nedostatku ochranných zdravotnických pomůcek a testování virus zavlečen zvenčí.

Prokuratura dnes ve svém prohlášení uvedla, že vyšetřování rozdělí do čtyř kategorií zaměřených na dopad rozhodnutí úřadů na veřejnost, zdravotníky, zaměstnance veřejné správy a infikovaných či zemřelých s covidem-19.

Vyšetřování Republikového soudního dvora se věnuje případným pochybením ministrů. Zvláštní soud v červenci na základě desítek stížností nařídil prošetření reakcí na pandemii ze strany bývalého premiéra Édouarda Philippea, současného ministra zdravotnictví Oliviera Vérana a jeho předchůdkyně v čele resortu Agnès Buzynové, uvedla agentura AP. Pokud by se jejich případy dostaly k soudu a ten je shledal vinnými ze "selhání při boji s katastrofou", hrozily by jim až dva roky vězení a pokuty.

CJR založil v roce 1993 prezident François Mitterand. Reagoval tak na případ, kdy pacienti dostali krevní transfúzi infikovanou virem HIV.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo kvůli covidu prodlouží karanténu do 20. prosince, podmínky se…

25.11.2020 21:57 Německo kvůli stále vysokému počtu případů nákazy koronavirem prodlouží přísná omezení do 20.…

EK varuje technologické giganty před důsledky porušování pravidel

25.11.2020 20:28 Velké technologické společnosti porušující nová pravidla Evropské unie pro jejich regulaci mohou v…

Itálie a Rakousko řeší podobu lyžařské sezony

25.11.2020 18:50 Itálie a Rakousko se dál přou o podobu nadcházející lyžařské sezony. Italský premiér Giuseppe Conte…

Německo odškodní diskriminované homosexuální vojáky

25.11.2020 17:36 Německo rehabilituje a odškodní homosexuální vojáky, kteří v minulosti čelili v armádě diskriminaci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama