Francie vyšetřuje, zda úřady nezanedbaly reakci na pandemii

Pařížská prokuratura vyšetřuje stovky stížností Francouzů kvůli reakci úřadů na první vlnu pandemie koronaviru, která zemi zasáhla na jaře. Vyšetřování se zaměří na to, zda veřejní činitelé mimo jiné neohrozili lidské životy, informovala dnes agentura Reuters. Vyšetřovatelé budou zkoumat dopad rozhodnutí úřadů na veřejnost, zdravotníky, zaměstnance veřejné správy a na ty, kteří se infikovali nebo zemřeli s nemocí covid-19.

Francie patří k evropským státům, které pandemie postihla nejvíce. V zemi se 67 miliony obyvatel se od začátku šíření nákazy infikovalo přes 1,8 milionu lidí a Francie je podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie sleduje globálně, čtvrtým nejvíce zasaženým státem na světě, po USA, Indii a Brazílii. S onemocněním covid-19 tam dosud zemřelo 41.000 lidí.

Reakci úřadů na pandemii zkoumají nyní ve Francii hned dvě vyšetřování. Jedno spadá pod pařížskou prokuraturu a druhé vede Republikový soudní dvůr (CJR).

Státní zastupitelství nevyšetřuje žádnou konkrétní osobu, nýbrž zjišťuje, zda reakce úřadů mimo jiné nevedla k neúmyslnému zabití lidí, zranění či ohrožení lidských životů, píše Reuters s tím, že prokuratura zatím nezveřejnila žádné příklady. Agentura nicméně připomíná, že během první vlny pandemie ve Francii mnoho lidí umíralo v pečovatelských domovech, kam byl kvůli nedostatku ochranných zdravotnických pomůcek a testování virus zavlečen zvenčí.

Prokuratura dnes ve svém prohlášení uvedla, že vyšetřování rozdělí do čtyř kategorií zaměřených na dopad rozhodnutí úřadů na veřejnost, zdravotníky, zaměstnance veřejné správy a infikovaných či zemřelých s covidem-19.

Vyšetřování Republikového soudního dvora se věnuje případným pochybením ministrů. Zvláštní soud v červenci na základě desítek stížností nařídil prošetření reakcí na pandemii ze strany bývalého premiéra Édouarda Philippea, současného ministra zdravotnictví Oliviera Vérana a jeho předchůdkyně v čele resortu Agnès Buzynové, uvedla agentura AP. Pokud by se jejich případy dostaly k soudu a ten je shledal vinnými ze "selhání při boji s katastrofou", hrozily by jim až dva roky vězení a pokuty.

CJR založil v roce 1993 prezident François Mitterand. Reagoval tak na případ, kdy pacienti dostali krevní transfúzi infikovanou virem HIV.

Související

Více souvisejících

Francie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Vláda schválila novelu zákona o zbraních, která reaguje na střelbu na FF UK

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy