Francie zakázala spolek tureckých nacionalistů, Ankara protestuje

Francouzská vláda dnes zakázala tureckou ultranacionalistickou organizaci Šedí vlci, kterou viní z násilných akcí a podněcování nesnášenlivosti v zemi. Informovala o tom agentura AP. Ankara označila krok za provokaci a slíbila tvrdou odpověď, uvedla agentura AFP.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Zákaz turecké krajně pravicové skupiny Šedí vlci, která je militantním křídlem Strany národní akce (MHP), schválila francouzská vláda během dnešní pravidelné schůze, potvrdil vládní mluvčí Gabriel Attal. Kabinet spolek viní z extrémně násilných akcí, šíření vyhrůžek a podněcování nenávisti vůči úřadům a Arménům, řekl Attal.

Konkrétně zmínil incident z minulého týdne, kdy byl poškozen arménský památník nedaleko Lyonu. Pachatelé tehdy na vzpomínkové místo, které uctívá oběti arménské genocidy z roku 1915, napsali nápisy "Šedý vlk" a "RTE", což je akronym jména tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Při masakrech, nucených deportacích a pochodech smrti během první světové války zahynulo odhadem 1,5 milionu Arménů. Řada států včetně Francie nebo Česka události označuje za genocidu. Turecko tuto interpretaci odmítá a tvrdí, že počet zemřelých je nadsazený a že oběti zemřely v důsledku občanské války a nepokojů.

"Zdůrazňujeme, že je nezbytné chránit svobodu vyjadřování a sdružování Turků ve Francii (...) Na toto rozhodnutí odpovíme nejsilnějším možným způsobem," uvedlo v prohlášení turecké ministerstvo zahraničí. Krok Paříže označilo za provokaci.

Úřední zákaz nacionalistického spolku přichází v době zvýšeného napětí ve francouzsko-tureckých vztazích, které způsobuje rozdílný pohled na řadu mezinárodněpolitických otázek. Krize dosáhla vrcholu poté, co Erdogan koncem října doporučil svému francouzskému protějšku Emmanuelu Macronovi, aby se podrobil psychickému vyšetření za to, že obhajoval karikatury proroka Mohameda. Erdogan zároveň vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží. Elysejský palác označil výroky za nepřijatelné a oznámil, že Francie povolává z Ankary na konzultace svého velvyslance.

Francie je podle odhadů domovem až milionu lidí tureckého původu. V zemi žije i početná arménská komunita.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maďarsko hlásí 193 úmrtí kvůli covidu, rekord třetí den v řadě

05.12.2020 18:39 V Maďarsku za posledních 24 hodin přibylo 193 úmrtí pacientů nakažených koronavirem, píše agentura…

Demonstrace Francouzů proti policejní brutalitě se zvrhla. Protestující…

05.12.2020 17:29 Při demonstracích zaměřených podle organizátorů proti policejní brutalitě dnes v Paříži desítky…

Ve Francii pochovali bývalého prezidenta Giscarda d'Estaing, přišlo 30 lidí

05.12.2020 16:07 Ve francouzském městě Authon byl dnes pochován v úzkém rodinném kruhu bývalý francouzský prezident…

Ochránci práv kritizují návštěvu egyptského prezidenta ve Francii

05.12.2020 13:05 Francouzské organizace na ochranu lidských práv vyzvaly francouzského prezidenta Emmanuela Macrona,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama