Francii zasáhlo silné zemětřesení. Několik zraněných, stovky domů popraskaly

Jihovýchod Francie dnes kolem poledne zasáhlo zemětřesení o síle 5,4 stupně. Otřesy trvaly několik vteřin a podle úřadů si vyžádaly čtyři zraněné, z toho jednoho těžce, uvedla agentura AFP. Žádné velké materiální škody hlášeny nejsou, ve městě Teil se ale podle starosty na stovkách domů objevily praskliny. Záchvěvy pocítili obyvatelé v pásmu od města Lyon na východě země po Montpellier na jihu.

Přidejte svůj názor

Zemětřesení, ilustrační foto
doporučujeme

Zemětřesení mělo epicentrum severozápadně od města Montélimar, které leží v departementu Drôme. Vážné zranění tam utrpěla žena, na kterou spadlo při otřesech lešení. V sousedním departementu Ardeche byli tři lidé lehce zraněni v důsledku paniky, která při zemětřesení vypukla. Zasaženo bylo zejména město Teil. Úřady vyzvaly místní obyvatele, aby "v tuto chvíli raději setrvali mimo budovy".

Starosta města Teil Olivier Pévérelli řekl stanici France Info, že zemětřesení poškodilo stovky domů. Většinou se na nich objevily trhliny. Věžím dvou kostelů hrozí podle starosty zřícení. Pro obyvatele, kteří nemohou nebo nechtějí strávit dnešní noc ve svých domovech, otevřela radnice tři sportovní haly, kde mohou přespat. "Měli jsme pocit, jako by v zahradě něco vybuchlo," popsala obyvatelka Teilu zemětřesení.

Mluvčí jaderných elektráren Tricastin, která leží asi pětadvacet kilometrů jižně od Montélimaru, a Cruas, která leží necelých deset kilometrů severně od města, shodně uvedli, že zemětřesení na elektrárnách nezpůsobilo žádné škody.

Podle francouzského seismologického úřadu (BCSF) mělo zemětřesení sílu 5,4 stupně, americká geologická služba USGS naměřila 4,8 stupně. Seismologický úřad ve Štrasburku nevyloučil v dalších hodinách nebo dnech následné otřesy.

Podle agentury AFP bylo dnešní zemětřesení nejsilnější v kontinentální části Francie od roku 2003. V roce 2011 zaznamenali seismologové zemětřesení o síle 5,5 stupně, epicentrum tehdy ovšem leželo v moři, asi 100 kilometrů daleko od ostrova Korsika.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přístup k Rusku a migraci? Zahraniční politika EU se patrně radikálně změní

09.12.2019 21:55 Aktualizováno Země Evropské unie musejí být jednotné ve vztahu k Rusku i k problémům typu migrace či klimatických…

Kolaps v okolí Paříže: Kolony aut přesáhly 600 kilometrů, metro jezdí…

09.12.2019 21:15 Aktualizováno Pátý den časově neomezené stávky kvůli vládnímu plánu reformy důchodového systému přinesl ve…

V Paříži se schází normandská čtyřka, řeší se mír na Ukrajině

09.12.2019 20:37 Aktualizováno Prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj se dnes poprvé v Paříži setkali…

Americká armáda plánuje velké cvičení v Evropě, pošle sem tisíce vojáků

09.12.2019 20:05 Aktualizováno Spojené státy v rámci rozsáhlého cvičení s evropskými státy NATO pošlou v dubnu a květnu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama